Sąd Okręgowy we Wrocławiu zasądził areszt tymczasowy dla 5 podejrzanych w tak zwanej aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie. Rzecznik sądu okręgowego sędzia Marek Poteralski powiedział, że sąd uwzględnił 4 wnioski o areszt tymczasowy.

Co do piątej osoby sąd także zastosował wniosek o areszt ale zastrzegł, że ulegnie on zmianie, jeśli podejrzany wpłaci poręczenie majątkowe w wysokości 60 tysięcy złotych. Marek Poteralski dodał, że sąd uznał iż nie ma wystarczających przesłanek do aresztowania szóstej osoby.

Podejrzani zostaną aresztowani na trzy miesiące, gdyż sąd ocenił, że materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych im przestępstw. Z wnioskiem o areszt tymczasowy dla 6 podejrzanych wystąpiła Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

W czwartek CBA zatrzymało w Warszawie osiem osób, które miały być odpowiedzialne za nieprawidłowości przy reprywatyzacji 4 warszawskich nieruchomości. W piątek zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa dotyczące mienia znacznej wartości. Zdaniem śledczych oskarżeni nabywali prawa i roszczenia do nieruchomości za ułamek ich rzeczywistej wartości. Według prokuratury, w efekcie przestępczego procederu, spadkobiercy właścicieli nieruchomości oraz Skarb Państwa, ponieśli straty na kwotę co najmniej 46 milionów złotych. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.