15 listopada 2017 r. Młoda Polska Filharmonia, jedna z najpopularniejszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Polsce, wystąpi w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w koncercie finałowym wieńczącym VII Jesienną Trasę Koncertową orkiestry.

W programie koncertu Młodej Polskiej Filharmonii, który rozpocznie się o godz. 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy ulicy Anielewicza 6 znajdują się: koncert na altówkę i orkiestrę Georga Philippa Telemanna, koncert potrójny na skrzypce, wiolonczelę i fortepian oraz VII Symfonia Ludwiga van Beethovena, a także uwertura do odnalezionej niedawno opery „Aleksander i Apelles” Karola Kurpińskiego.Jednoaktówka kompozytora „Krakowiaków i Górali” wystawiona została po raz pierwszy w Teatrze Narodowym w marcu 1815 r. Przez ponad 200 lat nie była wykonywana, uchodząc za dzieło zaginione. Współczesna premiera opery „Aleksander i Apelles” miała miejsce

w październiku 2017 r. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie wykonała ją Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Stało się to możliwe za sprawą odkrycia dokonanego przez Wojciecha Czemplika, dyrektora festiwalu Musica Sacromontana, który partyturę i libretto odnalazł w dwóch różnych bibliotekach.

fot. materiały organizatora fot. materiały organizatora

Młodą Polską Filharmonię poprowadziAdam Klocek, dyrektor artystyczny orkiestry, laureat nagrody GRAMMY 2014. Gościem specjalnym jesiennej trasy koncertowej i solistą w koncercie Telemanna będzie Roman Spitzer, światowej sławy altowiolista, wieloletni solista Israel Philharmonic Orchestra, obecnie pełniący funkcję pierwszego altowiolisty w Rotterdam Philharmonic Orchestra. W partiach solowych Koncertu potrójnego Beethovena zaprezentują się wybitnie uzdolnienie polscy muzycy młodego pokolenia: skrzypaczka Celina Kotz, wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska i pianista Aleksander Dębicz.

Koncert w Warszawie 14 listopada 2017 r.zwieńczeniem siódmego już jesiennego tournée Młodej Polskiej Filharmonii. Tegoroczna trasa składa się z występów w Szczecinie (11 listopada, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza), w Puławach w ramach8.Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata (12 listopada), w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina (13 listopada)

i Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (14 listopada). Trasa zakończy się 15 listopada koncertem finałowym w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wszystkimi koncertami podczas jesiennego tournée dyrygować będzie Adam Klocek, będący dyrektorem artystycznym Młodej Polskiej Filharmonii od początku jej istnienia. Artysta jest laureatem prestiżowej nagrody GRAMMY 2014 za płytę „Night in Calisia”. Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej, w roku 2012 został również dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. Krzysztof Penderecki wyraził opinię, że Adam Klocek to „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. W 2013 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2014 Srebrny Medal „Gloria Artis” z rąk Ministra Kultury.

 

Bilety na koncert do nabycia na stronie http://bilety.polin.pl/numerowane.html?id=61178