Zapisy do piątej edycji ogólnopolskiego Biegu Mikołajów idą pełną parą. W pięciu miastach Polski drugiego grudnia staną na starcie współcześni Mikołajowie. Jak co roku pobiegną by pomagać chorym i cierpiącym dzieciom. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Góry Przenosić im. dr Tytusa Chałubińskiego. Spodziewana frekwencja w tym roku to ponad siedem tysięcy uczestników. Każdy przebyty kilometr to złotówka na pomoc dla milusińskich. W tym roku Mikołajowie pobiegną w Gdyni, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

- Jako Fundacja i organizator Biegu Mikołajów działamy globalnie jednak wybiegane środki zostaną w poszczególnych miastach. Tak więc  to od zaangażowania uczestników zależy ile zdołają zebrać i przekazać  na pomoc chorym maluchom w swoich miastach – mówi Wojciech Sularz, pomysłodawca Biegu Mikołajów i fundator Fundacji Góry Przenosić.

 

W tym roku Mikołajowie, którzy pobiegną w Gdyni pomogą Fundacji Hospicyjnej, która powstała w 2004 r., aby wspierać założone przez ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC Hospicjum w Gdańsku. Obecnie Fundacja pomaga już ponad 100 hospicjom w całym kraju. Celem Fundacji Hospicyjnej są działania, które pozwolą hospicjom nieść pomoc pacjentom oraz ich rodzinom. Fundacja przekazuje im wsparcie materialne i finansowe, szkoli wolontariuszy i pracowników hospicjów, wydaje poradniki, podręczniki i filmy edukacyjne poświęcone opiece hospicyjnej i promujące wolontariat hospicyjny.

Krakowianie, którzy w tym roku debiutują w Biegu Mikołajów, pobiegną dla Fundacji SCHOLA CORDIS Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej, która została założona w 2008 roku i jako Organizacja Pożytku Publicznego realizuje marzenie o stworzeniu nowoczesnej kliniki, w której dzieci z wrodzonymi wadami serca będą odzyskiwać zdrowie.

Poznaniacy pomogą Fundacji im. Anny Wierskiej „Dar szpiku”, która powstała dla upamiętnienia osoby, która ostatnie 2 lata swojego życia, walcząc z białaczką i brakiem dawcy szpiku, poświęciła na przekonywanie innych jak niewielkim kosztem można uratować inną osobę. Rodzina i przyjaciele Anny Wierskiej postanowili kontynuować jej dzieło. Fundacja Anny Wierskiej „Dar Szpiku” ma status Organizacji Pożytku Publicznego od 2008 roku.

Wrocław biegnie dla podopiecznych Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, która  została założona w 1991r. Jej celem jest pomoc dzieciom chorym na nowotwór, przebywającym na terenie Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz zapewnienie im wszechstronnego wsparcia. W codziennej praktyce sprowadza się to do stałego finansowania badań naukowych, dzięki którym możliwe jest zwiększenie wyleczalności nowotworów u dzieci, refundowania kosztów szkoleń personelu medycznego, czy zakupu sprzętu medycznego do Kliniki. Fundacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego od 2004 roku.

- W Warszawie tradycyjnie biegniemy dla Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.  Zapowiada się frekwencyjny rekord. Nasza idea biegania by pomagać dzieciom trafia do coraz większej ilości fantastycznych ludzi, którzy stają na starcie Biegu Mikołajów w towarzystwie całych rodzin i przyjaciół – mówi Wojciech Sularz.  

We wszystkich lokalizacjach na uczestników i kibiców czeka wiele niespodzianek i atrakcji.

Więcej o Biegu Mikołajów i towarzyszących mu atrakcjach na stronie www.biegmikolajow.org oraz na FB.