- Warto pokazać Amerykanom, jaki wielki trud poniosło społeczeństwo polskie żeby odbudować Warszawę. A z drugiej strony - pokazać skutki działalności mafii reprywatyzacyjnej - przyznał Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

Zdecydowana większość senatorów USA wyraziła w liście do premiera Mateusza Morawieckiego zaniepokojenie z powodu ustawy reprywatyzacyjnej. Ich zdaniem przepisy ustawy są krzywdzące dla żydowskich ofiar Holokaustu i ich spadkobierców. W Sejmie w środę odbędzie się w tej sprawie konferencja prasowa społeczników i członków komisji weryfikacyjnej. Jej uczestnicy zaproszą do Warszawy senatorów amerykańskiego Kongresu, którzy są przeciwni ustawie reprywatyzacyjnej. Wszystko po to, by politycy z USA mogli zapoznać się ze skutkami działalności warszawskiej mafii reprywatyzacyjnej. - Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa będzie takim mostem, który pozwoli na to, że będziemy mogli się porozumieć i spotkać w połowie drogi – tłumaczył goszcząc w TVP3 Warszawa Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

- Dzisiaj jesteśmy obiektem takiej międzynarodowej gry o to, żeby te roszczenia w jakiś sposób spłacić. Ja jestem tego zdania, że tym ludziom, którzy nie dostali odszkodowań „coś” się należy – mówił Jan Śpiewak.  - Chodzi o to, żeby ograniczyć liczbę spadkobierców i ograniczyć wysokość roszczeń. To jest to, co chcemy pokazać i powiedzieć amerykańskim senatorom, bo oni chyba nie do końca mają świadomość tego, co się stało w Warszawie, jak Warszawa wyglądała w 1945 roku i co przede wszystkim działo się w ciągu ostatnich 25 lat w Warszawie – tłumaczył Jan Śpiewak.

- Warto będzie pokazać Amerykanom, jaki wielki trud poniosło społeczeństwo polskie żeby odbudować Warszawę. A z drugiej  strony pokazać skutki działalności mafii reprywatyzacyjnej, gdzie gigantyczne pieniądze były wyprowadzane z budżetu państwa – dodał.

Jan Śpiewak zaznaczył, że nie ma on wątpliwości, że obecna sytuacja, w tym brak ustawy reprywatyzacyjnej wpłynęły na stosunki Polski i USA. – Kwestia ustawy reprywatyzacyjnej, nierozliczenie tych kwestii majątkowych już wpływa na nasze stosunki z Amerykanami i je pogarsza. Pora na to, by Polska przestała być przedmiotem pewnej gry międzynarodowej, a stała się jej podmiotem. Ustawa reprywatyzacyjna umacnia naszą suwerenność – mówił przedstawiciel Wolnego Miasta Warszawa.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z rozmowy.