Stołeczni społecznicy oraz jeden z członków komisji weryfikacyjnej zapraszają do Warszawy amerykańskich senatorów. To odpowiedź na list, w którym 59 członków parlamentu USA domaga się od premiera Morawieckiego zmian w projekcie tak zwanej dużej ustawy reprywatyzacyjnej, przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej, który powstał w Ministerstwie Sprawiedliwości, wywołał niepokój wśród senatorów USA. Wystosowali list w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym napisali: "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że projekt w obecnej formie dyskryminowałby obywateli Stanów Zjednoczonych i ich spadkobierców, tylko na podstawie tego, że nie są obywatelami polskimi."

Stołeczni społecznicy oraz jeden z członków komisji weryfikacyjnej, odnosząc się do listu, zaprosili do rozmowy stronę amerykańską. W czasie konferencji prasowej w Sejmie, poświęconej temu zagadnieniu, głos zabrał Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. - My się nie obrażamy na senatorów, uważamy, że trzeba rozmawiać i chcielibyśmy pokazać im, zrobić im taki "tour" po ukradzionych kamienicach. Kamienicach, które były przejęte w czasie wojny i zostały przejęte przez mafię reprywatyzacyjną - mówił. Częściowo przyznał także rację amerykańskim senatorom. - Projekt Patryka Jakiego jest dobrym początkiem do rozmów i debaty, oczywiście wymaga zmian, szczególnie w przypadku osób, które nie posiadały w 1945 roku polskiego paszportu – dodał.

Jak przyznał Adam Zieliński z komisji weryfikacyjnej, na fakty potwierdzające pomijanie obywateli amerykańskich w procesie reprywatyzacji natknięto się przy okazji prac komisji. - Dotarła do tego przy kilku adresach, które już są znane: Skaryszewska 11, Twarda 8, Poznańska 14. W niektórych przypadkach obywatele innych państw byli oszukiwani co do wartości swoich roszczeń – wyjaśnił członek komisji weryfikacyjnej.

W lutym br. projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej został skierowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów do Ministerstwa Sprawiedliwości, z zaleceniem ponownego oszacowania kwoty planowanych odszkodowań.