Ponad 20 milionów złotych przeznaczy wojewoda mazowiecki na wykup terenów pod modernizację kluczowych dróg w Radomiu. Chodzi o miejskie odcinki dróg krajowych nr. 9 i 12. Na nic się zdadzą protesty mieszkańców bo wojewoda wydał rygor natychmiastowej wykonalności inwestycji.

Chodzi o ulice Wojska Polskiego i Żółkiewskiego. Tu krzyżują się drogi nr. 9 i 12. Tędy wiedzie szlak południe i wschód Europy, ale dla kierowców to droga przez mękę. Fatalna, wąska  nawierzchnia, brak poboczy, a do tego rozpadający się wiadukt. Mimo sprzeciwów droga będzie modernizowana.

- Jest to decyzja o wydaniu zgody na rygor natychmiastowej wykonalności , ponieważ pojawiły się wnioski, protesty przy tej inwestycji obywateli, więc żeby można było te inwestycję rozpocząć jest potrzebna taka decyzja wojewody – tłumaczy Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego.

Do Ministerstwa Infrastruktury wpłynęło jedno odwołanie od decyzji o pozwoleniu na budowę. Złożył je mieszkaniec, który uważał, że na wysokości jego posesji powinny być zamontowane ekrany dźwiękochłonne. Teraz protest nie zatrzyma inwestycji.

Jednak aby ruszyć z pracami trzeba wykupić 160 działek o powierzchni ponad 20 hektarów. - Szacujemy, że najprawdopodobniej te wszystkie wykupy będą kosztowały skarb państwa ponad 20 milionów zł – powiedział Artut Standowicz, wicewojewoda mazowiecki. 

Wcześniej magistrat otrzymał na te inwestycje z budżetu państwa ponad 93 zł miliony złotych. To 80 procent wartości inwestycji , czyli najwyższe możliwe rządowe dofinansowanie. Droga ma kluczowe znaczenie również dla radomskiego lotniska, które ma być rozbudowywane i na początku 2020 roku gotowe do przyjęcia 3 milionów podróżnych.

Roboty drogowe mają być rozłożone na trzy lata, w tym roku miasto zamierza wykorzystać niecałe 30 mln zł. 

Projekt przewiduje nie tylko przebudowę Wojska Polskiego i Żółkiewskiego. Plany przewidują połączenie tych ulic z budowana S7 i projektowana S12.

dad