Policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji, działając wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odnaleźli i zabezpieczyli obrazy zagrabione w czasie wojny II światowej z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wśród odzyskanych obrazów jest dzieło autorstwa Józefa Pankiewicza funkcjonujące pod dwoma tytułami: "Martwa natura z araukarią" lub "Ananas". Obraz odnaleziono w styczniu w jednej z kolekcji prywatnych. Przez blisko 80 lat jego los był nieznany, a obiekt figurował w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz obraz zostanie poddany szczegółowej ekspertyzie, by potwierdzić jego autentyczność. 

Kolejne obrazy to "Pejzaż z okolic Neapolu" autorstwa Iwana Trusza oraz „Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego".  

Ministerstwo kultury przekazało że, obraz Józefa Pankiewicza "Ananas" odnaleziono w styczniu 2018 r. Dzieło pochodzi najprawdopodobniej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Obiekt trafił do Muzeum w 1928 r. W czerwcu 1940 r. został skonfiskowany przez okupacyjne władze niemieckie i przeniesiony do biur Generalnego Gubernatorstwa. Jego losy pozostawały nieznane aż do 2016 r., kiedy to dzieło zostało zidentyfikowane w jednym z albumów prezentujących twórczość Pankiewicza. W nocie katalogowej obiektu widniał dopisek: własność prywatna, Warszawa. Dzięki działaniom stołecznej policji udało się zlokalizować dzieło w jednej z warszawskich kolekcji prywatnych. Obecnie powołani zostali eksperci, których badania mają ostatecznie zweryfikować czy dzieło to jest tożsame ze stratą wojenną Muzeum Narodowego w Krakowie. 

MKiDN podało, że dzieło Iwana Trusza "Pejzaż z okolic Neapolu" pojawił się w ofercie jednego z warszawskich domów aukcyjnych w marcu 2018 r. Dzieło zostało podarowane Muzeum Narodowemu w Krakowie pod koniec lat 30-tych XX w. przez Stanisława Badeniego, skąd zaginęło w czasie II wojny światowej. 

Z kolei "Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego" autorstwa Kazimierza Pochwalskiego został podarowany przez artystę Muzeum Narodowemu w Krakowie w 1934 r. Obraz został wówczas przekazany do dekoracji krakowskiego magistratu, gdzie stanowił ozdobę gabinetu prezydenta miasta. Portret pozostał tam do wybuchu II wojny światowej, nigdy nie powrócił do Muzeum, a jego dalsze losy pozostawały nieznane. Obiekt został wystawiony na sprzedaż przez jeden z warszawskich domów aukcyjnych w marcu br., gdzie zabezpieczyła go stołeczna policja. 

Gratulacje od ministra kultury

"W Wydziale do spraw Strat Wojennych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracują profesjonaliści. Bez ich wiedzy, doświadczenia i umiejętności nie byłoby takich sukcesów jak ten dzisiejszy" - napisał na Twitterze wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński. Przekazał podziękowania policjantom - funkcjonariuszom Komendy Stołecznej Policji. 

Wszystkie trzy dzieła figurowały w bazie strat wojennych MKiDN.

IAR/PAP/dad