19 kwietnia przypada 75. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Punktualnie o godzinie 12.00 decyzją Wojewody Mazowieckiego zostaną uruchomione syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Ponadto we wszystkich stołecznych świątyniach zabiją dzwony.

Podobnie jak w latach ubiegłych, centralnym punktem rocznicowych obchodów, organizowanych przy udziale władz państwowych i miejskich, będą uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta. W Warszawie i wielu miastach Polski odbędzie się akcja „Żonkile”, w ramach której wolontariusze będą rozdawać na ulicach papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia, składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta – żeby rok później, po powstaniu 1944, dokończyć wyburzanie całej Warszawy. Walki toczyły się w centrum stolicy, jednocześnie będąc jednak „poza nią”, w dzielnicy zamkniętej, oddzielonej od „części aryjskiej”, która obserwowała tragedię za murami.

dad