Komisja weryfikacyjna chce porównać, jak wyglądała reprywatyzacja, gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński i rządząca obecnie w stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dlatego wezwano troje świadków: Elżbietę Jakubiak - ówczesną szefową biura Lecha Kaczyńskiego, a także Hannę Gronkiewicz-Waltz i jej byłego zastępcę Andrzeja Jakubiaka.

Komisja do spraw warszawskich reprywatyzacji zbierze się  na zasadach ogólnych - przedmiotem obrad nie będzie żadna konkretna nieruchomość. 

Członek komisji poseł Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnia, że kolejna rozprawa ogólna będzie dotyczyła szeroko rozumianych nieprawidłowości przy reprywatyzacji - "niedociągnięć, wadliwych decyzji, bałaganu organizacyjnego". Jak dodał, będzie to okazja do zadania pytania prezydent Warszawy, czy ABW prowadząca działania rozpoznawcze w ratuszu, informowała ją o wnioskach pokontrolnych. 

Hanna Gronkiewicz-Waltz przed komisję weryfikacyjną została wezwana po raz kolejny. Do tej pory nie pojawiła się ani razu i nie wiadomo czy pojawi się tym razem. Obecność potwierdziła natomiast Elżbieta Jakubiak, która w latach 2002-05 kierowała biurem ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Wezwany przed komisję jest także były zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz Andrzej Jakubiak, któremu w latach 2006-2011 podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami. 

Możliwość zwoływania rozprawy na zasadach ogólnych daje komisji pod przewodnictwem Patryka Jakiego znowelizowana ustawa regulująca jej prace, która weszła w życie 14 marca. 

IAR/dad