W Radomskim Centrum Onkologii ruszyły pierwsze badania Pozytonowej tomografii emisyjnej. Supernowoczesne urządzenie przypomina skaner do ciała i pozwala wykryć nowotwór oraz określić stopień jego zaawansowania. To jedyny taki aparat w Radomiu i okolicach.

Urządzenie na pierwszy rzut oka przypomina tomograf komputerowy. Jego największą zaletą jest to, że pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian, we wczesnej fazie rozwoju. Pacjentowi zostaje podana znakowana fluorem radioaktywnym glukoza. Komórki zmienione chorobowo zużywają więcej glukozy niż komórki zdrowe, dlatego na monitorze wyglądają inaczej.

Do tej pory pacjenci z Radomia i okolic mogli korzystać z takich badań dojeżdżając do odległych placówek w Warszawie, Kielcach i Lublinie. Termin oczekiwania na badanie wynosił kilka tygodni.

Niestety na razie szpital na nie posiada kontraktu na to badanie i obecnie za procedurę pobierane są opłaty. Badania będą wykonywane kilka razy w tygodniu po uprzednim zapisaniu się. Konieczne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Radomskie Centrum Onkologii liczy, że badanie zostanie zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.