Jacek Wojciechowicz zaprosił dwóch innych kandydatów na prezydenta Warszawy - Patryka Jakiego oraz Rafała Trzaskowskiego - na merytoryczną debatę. Taka debata - powiedział we wtorek Wojciechowicz - mogłaby odbyć się w przyszłym tygodniu, a on sam jest gotowy rozmawiać na każdy temat.

- Ponieważ pojawiają się różnego rodzaju propozycje, które często albo są wątpliwe prawnie, albo są bardzo wątpliwe merytorycznie, zwracam się do obu kandydatów - kandydata Jarosława Kaczyńskiego i kandydata Grzegorza Schetyny - o odbycie merytorycznej debaty, tak, żebyśmy w tej przestrzeni publicznej nie wprowadzali wyborców, warszawianki i warszawiaków w błąd - powiedział Wojciechowicz na konferencji prasowej. 

Wojciechowicz - niezależny kandydat na prezydenta Warszawy i b. wiceprezydent stolicy - powiedział, że zaprasza kontrkandydatów do debaty, aby "ta kampania była bardziej merytoryczna, a mniej polityczna". 

- Szczegóły możemy ustalić już między sobą, gdzie to się odbędzie, kiedy. Myślę, że to może być przyszły tydzień. Temat pozostawiam też do ustalenia - powiedział Wojciechowicz, podkreślając, że jest gotowy rozmawiać na każdy temat.

Wojciechowicz został zapytany o m.in. o kwestię polityki antysmogowej. Zaznaczył, że nie może na razie zgłaszać konkretnych propozycji, ponieważ kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła. - Przedstawię w stosownym czasie bardzo konkretny program, jeśli chodzi o walkę ze smogiem - zapowiedział.

Dotychczas swojego kandydata w stolicy zaprezentowały PO i Nowoczesna - będzie nim poseł Platformy Rafał Trzaskowski (polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej miałby zostać jego zastępcą w ratuszu) oraz Zjednoczona Prawica, której kandydatem jest wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierani będą wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem zarządzenia wyborów.

IAR/PAP/dad