Decyzją Komisji Weryfikacyjnej, zarówno kamienice przy Nowogrodzkiej 6A jak i przy Poznańskiej 14 powinny wrócić do skarbu państwa już ponad miesiąc temu. Jednak w praktyce wygląda to inaczej, bo nowy właściciel obu budynków nie ma zamiaru oddać ich miastu.

Zakład Gospodarowania Nieruchomościami podjął kroki mające na celu przejęcie nieruchomości. Żaden z dotychczasowych dysponentów nieruchomości nie zdecydował się jednak, na ich dobrowolne przekazanie wraz z kompletem dokumentacji niezbędnej do faktycznego zarządzania tymi budynkami.

Fenix Group tłumaczy, że firma zapłaciła za kamienice 20 milionów zł, a w remont zainwestowała kolejne 35 milionów. Spółka w obu wypadkach, przed dokonaniem zakupu, dokładnie weryfikowała stan prawny nieruchomości wykonując audyt prawny, który nie wykazał żadnych wątpliwości. Dlatego nie zamierza zwracać kamienic. Taka sytuacja stwarza kolejne problemy - z czynszem. - Zarówno miasto w postaci ZGN-u jak i Fenix w postaci spółki Jowisz, wysyłają lokatorom rachunki za czynsz – mówił Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów.