Podczas tegorocznej, 15. Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę, mieszkańcy stolicy będą mogli wybierać spośród 240 placówek, które wezmą udział w wydarzeniu. Oprócz najbardziej popularnych muzeów, swoje podwoje otworzą m.in. MKiDN, MSWiA, Urząd Patentowy czy Dom Arcybiskupów Warszawskich. Gratkę dla miłośników kolejnictwa przygotowały też Koleje Mazowieckie.

Jak co roku - Muzeum Narodowe

Noc w Muzeum Narodowym rozpocznie się od "Wieczorynki w muzeum", czyli  zajęć dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat, które pozwolą im przenieść się do  odległych krajów i w dawne epoki. Zwiedzający zajrzą także do pracowni i  magazynów, m.in. Gabinetu Monet i Medali, Pracowni Konserwacji Rzeźby i  Malarstwa na Drewnie czy do Zbiorów Sztuki Orientalnej. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza

W Noc Muzeów otwarta zostanie także siedziba Ministerstwa Kultury i  Dziedzictwa Narodowego, mieszcząca się w dawnym pałacu Potockich -  Czartoryskich. Pierwszą grupę oprowadzi osobiście wicepremier, minister  kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Szef resortu otworzy także  wystawę "Pod opieką Niepodległej" – Państwo, kultura dziedzictwo 1918-1939.  Przewidziano także m.in. koncert solistów i orkiestry Polskiej Opery  Królewskiej oraz pokaz filmów WFDiF z serii Polska Niepodległa – Historia w  ożywionych obrazach. W Noc Muzeów zainaugurowany zostanie także doroczny  projekt Muzeum Utracone, którego współorganizatorem jest szef MKiDN.  Tegoroczną edycję poświęcono kolekcji artystycznej ostatniego króla I  Rzeczpospolitej Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaplanowało nocne zwiedzanie wystawy  czasowej "Obcy w domu. Wokół Marca '68", a także ekspozycji stałej  prezentującej "1000 lat historii Żydów polskich". Będzie to również okazja  do wzięcia udziału w spacerze i odwiedzeniu miejsc niedostępnych na co  dzień oraz poznania pracy muzeum z perspektywy opiekuna zbiorów,  realizatora dźwięku czy pracownika działu bezpieczeństwa. Dodatkowo w POLIN  odwiedzający będą świadkami iluminacji, wykorzystującej projekt muralu  nawiązującego do obchodów 50. rocznicy Marca '68 oraz wystawy #obcywdomu.  Odwiedzić będzie można również miejsce edukacji rodzinnej "U króla  Maciusia". 

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki - wspólnie z pałacowymi instytucjami - przygotował  m.in. #Salon Wirtualnej Rzeczywistości, w którym - dzięki aplikacji  #HoryzontHistorii - przenieść będzie się można do dawnej stolicy.  Zwiedzający wjadą także na taras widokowy na 30. piętrze budynku, a także  zobaczą wystawę pamiątek znajdujących się w zbiorach placówki. Wezmą też  udział w grze, która będzie okazją do odwiedzenia najciekawszych miejsc w  pałacu, m.in. Teatru Lalka czy Muzeum Ewolucji PAN. 

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego w Noc Muzeów zainauguruje "Pokój na lato" -  pawilon kulturalny, który do końca wakacji stanie się dla mieszkańców  stolicy miejscem spotkań i warsztatów. Uroczystość uświetni koncert  Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, z którą wystąpi wokalistka Gaba Kulka. 

Muzeum w Wilanowie

Z soboty na niedzielę będzie można także zwiedzić Muzeum Pałacu Króla Jana  III w Wilanowie, w którym będzie możliwość bliższego przyjrzenia się  dziełom z kolekcji sztuki dalekowschodniej. Zwiedzający zobaczą także  przygotowane przez placówkę spektakl historyczny ukazujący życie na dworze  Jana III oraz widowisko kostiumowe inspirowane modą okresu międzywojennego. 

IPN zaprasza

Na Noc Muzeów zaprasza także Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu  Pamięci Narodowej, którego pracownicy przybliżą uczestnikom rezultaty prac  poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych na Wojskowych Powązkach na tzw.  Łączce. Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość odbycia wirtualnego  spaceru po "Łączce", zapoznania się z multimedialną ekspozycją "Kwatera Ł.  Panteon Narodowy pod cmentarnym murem" i zobaczenia przedmiotów  odnalezionych w dołach śmierci. 

Warszawski Fotoplastikon

Fotoplastikon Warszawski pokaże z kolei wystawę "Nieistniejąca Warszawa",  na której znajdzie się 48 obrazów dawnych ulic i budynków stolicy z lat  1900-1916. Zorganizowane zostaną także warsztaty fotograficzne z sięgającej  końca XIX w. techniki fotograwiury, które poprowadzą specjaliści z  Instytutu Fotograficznych Technik Szlachetnych. Sinfonia Varsovia i Opera Kameralna

W muzealną noc włączy się także Orkiestra Sinfonia Varsovia, która zaprosi  gości do swoich zabytkowych przestrzeni, a także zagra plenerowy koncert,  pokaże spektakl teatralny o roli sztuki we współczesnym świecie oraz  wystawę na temat archaicznych i alternatywnych technik fotograficznych. 

Również Warszawska Opera Kameralna przygotowała na tę noc szereg atrakcji,  m.in. kiermasz płyt CD. Odbędzie się pokaz części spektaklu według opery  "Czarodziejski flet" W.A. Mozarta oraz koncert kameralny Warsaw Opera  Quartet.

Muzeum Azji i Pacyfiku

Z kolei wizyta w Muzeum Azji i Pacyfiku będzie okazją do zapoznania się z  tradycyjnymi grami i zabawami z Azji. W wydarzeniu wezmą udział  przedstawiciele organizacji World Traditional Culture Play Association z  Seulu, którzy zaprezentują uczestnikom tradycyjne zabawy dzieci i dorosłych  w Korei Południowej. 

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik udostępni zwiedzającym ponad 400 eksponatów, w tym  zupełne nowości. Będzie można wziąć udział w eksperymentach, a także  zobaczyć pokaz laserowy oraz przetestować możliwości nowego systemu  projekcyjnego. 

Muzeum Naparstków

Sobotnia noc będzie również okazją do odwiedzenia Muzeum Naparstków, gdzie  obejrzeć będzie można kilkaset eksponatów z całego świata, m.in. z Ameryki  Północnej. Oprócz tego odbędzie się także pokaz modniarstwa Europejskiej  Szkoły Modystek.

Dom Arcybiskupów
 
Noc Muzeów będzie okazją do zwiedzenia nie tylko placówek muzealnych. Swoje  podwoje otworzy dla zwiedzających np. Dom Arcybiskupów Warszawskich, gdzie  będzie można zobaczyć i dotknąć przedmiotów, wśród których żył i pracował  przez ponad 30 lat prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński. Dom Arcybiskupów  Warszawskich otwierany jest dla zwiedzających raz w roku z okazji rocznicy  śmierci prymasa Wyszyńskiego. W tym roku, po raz drugi, dzień otwarty  połączony zostanie z warszawską Nocą Muzeów. 

Urząd Patentowy RP

Swoje drzwi otworzy także Urząd Patentowy RP, gdzie dowiedzieć będzie się  można wielu ciekawostek na temat funkcjonowania tej instytucji, powołanej  do życia dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego jako jednej z  pierwszych po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Goście m.in.  wcielą w rolę ekspertów w sporze o naruszenie patentu oraz zapoznają się z  opisami polskich technologii z lat 20. czy 30. XX w. 

MSWiA: areszt, radiowozy, strażacki tor przeszkód

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprasza na Noc Muzeów ze  służbami mundurowymi. Zwiedzający siedzibę ministerstwa przy ul. Batorego  będą mogli m.in. wsiąść do policyjnych radiowozów, obejrzeć sprzęt  pirotechników, zobaczyć limuzyny SOP czy spróbować swoich sił na strażackim  torze przeszkód. 

Obejrzeć będzie można również wnętrza dawnego aresztu śledczego  Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej, w którym  więzieni byli m.in. Emil Fieldorf "Nil" i Jan Rodowicz "Anoda".

Koleje Mazowieckie 

W obchody muzealnej nocy włączą się także Koleje Mazowieckie, które na  Stacji Muzeum zaprezentują szynobus spalinowy, a kolejarze opowiedzą o  tajnikach ich pracy. 

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 r. W Polsce w  2003 r. zorganizował ją jako pierwszy Poznań. Warszawska publiczność po raz  pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później. Zgłosiło się  wówczas 11 placówek, które zwiedziło 16 tys. osób. W ubiegłym roku muzea,  instytucje kultury, budynki administracji państwowej i samorządowej,  siedziby policji, wojska i straży pożarnej, uczelnie czy kluby odwiedziło  ponad 200 tys. osób.


Oficjalny informator 15. Nocy Muzeów można znaleźć pod tym adresem.

IAR/PAP/dad