Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje się do wprowadzenia nowego sposobu kontrolowania opłat za parkowanie. Chce kupić samochody wyposażone w monitoring skanujący tablice rejestracyjne samochodów. Piesze patrole mają wesprzeć samochody, wyposażone w specjalne kamery.

E-kontrola pozwoli za pomocą kamer umieszczonych na samochodach, sprawdzać czy kierowca zapłacił za parkowanie samochodu. Kamera skanuje rejestrację auta i przekazuje dane do systemu, który weryfikuje uiszczenie opłaty za parkowanie. Jak informuje ZDM, testy takiego systemu przeprowadzone w 2017 roku wypadły pozytywnie. Rada Warszawy przyjęła uchwałę pozwalającą na wdrożenie nowego rozwiązania.

Większa skuteczność e-kontroli

Celem nowego systemu jest zwiększenie efektywności działań kontrolnych. „Dziś opłaty sprawdza tylko ok. 50 kontrolerów i dlatego wielu kierowców ryzykuje, nie płacąc za parkowanie.” – informuje ZDM.

Dwa wyposażone w kamery samochody mogą osiągnąć skuteczność porównywalną z pięcioma patrolami pieszymi. ZDM liczy, że dzięki temu liczba kierowców unikających opłaty i zajmujących miejsca postojowe powinna zmaleć. "Dodatkową korzyścią będzie ochrona środowiska - kierowca szybciej znajdzie miejsce do zaparkowania a co z tym idzie, jego samochód wyemituje mniej zanieczyszczeń" - przekonuje ZDM.

E-kontrola ma automatycznie wysyłać wezwanie do zapłaty jedynie do tych kierowców, którzy nie zapłacili za postój, a nie także do tych, którzy nie włożyli biletu za szybę lub nie umieścili informacji o opłacie mobilnej. Ma to zmniejszyć liczbę reklamacji, a w przyszłości pozwoli na rezygnację z kartonikowych biletów pozostawianych w samochodach.