Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich podczas rozprawy zbada zwrot dawnego Ogrodu Jordanowskiego przy ulicy Szarej. Maciej M. chciał w tym miejscu wybudować apartamentowce.

Inwestycję umożliwiał projekt planu zagospodarowania przestrzennego przygotowany na zlecenie warszawskiego ratusza przez jedną z pracowni architektonicznych. Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki mówi, że sprawa reprywatyzacji dawnego Ogrodu Jordanowskiego jest klasycznym przykładem współpracy władz Warszawy z deweloperami. - Przekształcenie Ogrodu Jordanowskiego w nowe miejsce dla deweloperów jest symbolicznym przykładem tego jak traktowano zasoby miasta, jak traktowano potrzeby ludzi, jak miasto stało przodem do deweloperów i tyłem do zwykłych obywateli - mówił Patryk Jaki.

Ostatecznie, po protestach okolicznych mieszkańców, miasto wycofało się z przyjęcia planu pozwalającego na budowę apartamentowców. Dziś zeznania przed komisją ma złożyć między innymi Aleksandra Jaworska-Surma, która walczyła o zachowanie w tym miejscu terenów zielonych. Wezwano byłego burmistrza dzielnicy Śródmieście Wojciecha Bartelskiego. 

W sprawie Ogrodu Jordanowskiego komisja chce też przesłuchać europosłankę Platformy Obywatelskiej Julię Piterę. Rozprawa ogólna z jej udziałem została przeniesiona z 30 maja na 21 czerwca. 

IAR/dad