Będzie referendum w Baranowie w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zdecydował o tym wojewoda mazowiecki. – Nie ma żadnych przesłanek, by uchylić decyzję radnych – powiedział wojewoda Zdzisław Sipiera.

– Zapisy uchwały gminy Baranów są w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Nie ma podstaw, żeby ją zakwestionować – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej wojewoda Zdzisław Sipiera.

Dodał, że referendum jest wolą radnych, do której mają pełne prawo. Według wojewody wynik referendum będzie opinią dla wójta i władz lokalnych, ale niewiążącą, tylko konsultacyjną. Podkreślił, że mieszkańcy mają prawo do wyrażania takich opinii.

Sipiera powiedział też, że w związku z tym, uchwala rady gminy Baranów wchodzi w życie, a termin oraz jego logistyka nie są zagrożone.

Rada gminy Baranów 18 kwietnia podjęła uchwałę o referendum ws. CPK, ma ono się odbyć 17 czerwca. Mieszkańcy odpowiedzą, czy są w ogóle za budową i czy zgadzają się na rządowe warunki rozliczeń.

Port szansą dla regionu?

Tymczasem rzecznik prasowy LOT-u Adrian Kubicki powiedział w Polskim Radiu 24, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w okolicach Baranowa to ogromna szansa na rozwój rynku pracy w tamtym regionie. "Każda taka inwestycja to tysiące miejsc pracy w lotnictwie, w hotelarstwie, czy w centrach kongresowych" - dodał rzecznik LOT-u. 

Gość Polskiego Radia 24 mówił również, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego jest istotny z punktu widzenia Warszawy. "Warto mieszkańcom, a przede wszystkim Warszawie zwrócić ten teren. Będą mogły tam powstać wspaniałe inwestycje, które będą mogły służyć miastu, czy rozwojowi technologii" - zaznaczył Adrian Kubicki. 

Centralne lotnisko

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywane są trzy gminy: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki ( pow. żyrardowski). Ostateczna decyzja zapadnie dopiero po wykupie gruntów. Planowane jest też uruchomienie punktu informacyjnego dla mieszkańców. Ma on ruszyć 4 czerwca.

Port powstanie na ok. 66,2 km kwadratowych. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

IAR/PAP/RDC/dad