E-recepty będą testowane w Siedlcach do września, a następnie wdrażane we wszystkich miastach w Polsce. Pierwszą elektroniczną receptę w asyście lekarki wystawił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pacjentem który ją odebrał był prezydent Siedlec.

E-Recepta to najnowszy projekt Ministerstwa Zdrowia, który ma przynieść wiele korzyści: bezpieczeństwo pacjenta, brak pomyłek nie odczytania recepty przez farmaceutę, brak szkody w postaci zagubienia recepty przez pacjenta, oraz możliwość prześledzenia historii leczenia.

Pacjent będzie miał możliwość wykupienia każdego leku z osobna w różnych aptekach, co do tej pory nie było możliwe. Recepta będzie mogła być wystawiana także zdalnie, bez wizyty w przychodni.

Na początek elektroniczne recepty honorowane będą w ponad 30 aptekach w Siedlcach. Dla farmaceutów to również duża wygoda i bezpieczeństwo – zniweluje to recepty sfałszowane i recepty nieczytelne, wypisywane ręcznie przez lekarzy. Pomyłka w błędnym odczytaniu recepty przez farmaceutę narażała zdrowie a nawet życia pacjenta.

Testy informatycznego systemu potrwają cztery miesiące. Zgodnie z legislacją elektroniczne recepty będą obowiązkowe w Polsce od 1 stycznia 2020 roku. Dla osób które nie korzystają ze smartfonów nadal będą dostępne wydruki w formie papierowej.