Pomoc psychologiczna, opieka w domu chorego i rehabilitacja będą dostępne bezpłatnie dla osób cierpiących na Alzheimera i ich bliskich w regionie siedleckim. Stowarzyszenie Pomocy Osobom z chorobą Alzheimera rusza z projektem "Alzheimer jak żyć?".

Chorych na Alzheimera przybywa. Według raportu NIK w Polsce jest ich już około pół miliona. Część z nich znajduje opiekę w specjalistycznych ośrodkach. W Ptaszkach w gminie Mordy, Dom Pomocy Społecznej prowadzi Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Zdecydowana większość chorych jest jednak zdana na pomoc bliskich. Do takich właśnie rodzin stowarzyszenie kieruje najnowszy projekt. - Głównym celem tego projektu jest wejście do domów rodzin. Zespół, który będzie docierał do tych rodzin składa się z czterech osób: pielęgniarki, opiekuna, rehabilitanta i terapeuty. – mówiła Prezes Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Maria Leszczyńska.

Na specjalistyczną pomoc liczyć będą mogli nie tylko sami chorzy, ale i ich opiekunowie, którzy przejdą specjalne szkolenia. Dla nich powstaną też grupy wsparcia. Ruszy także kampania społeczna. Na realizację projektu stowarzyszenie otrzyma ponad 250 tys. zł wsparcia od samorządu Mazowsza. Pomocą stowarzyszenie może objąć 12 rodzin z powiatów siedleckiego, węgrowskiego, sokołowskiego i łosickiego. Będzie udzielana bezpłatnie przez 3 lata. Chętni mogą już się zgłaszać.