Pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego ponownie spotka się z mieszkańcami miejscowości, które są objęte planem budowy portu. We wtorek zaplanowane jest spotkanie z mieszkańcami gminy Teresin, natomiast pojutrze, 7 czerwca z mieszkańcami gminy Wiskitki.

Podczas rozmów, które odbyły się 23 maja w Baranowie, mieszkańcy protestowali przeciwko budowie lotniska na terenie gminy. Poruszana była kwestia wywłaszczeń i odszkodowań za przekazane pod inwestycje ziemie. Pełnomocnik i wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild zapewniał wtedy, że chce prowadzić dialog z mieszkańcami. W urzędzie gminy Baranów otwarto właśnie punkt konsultacyjny. Można tam zgłosić swoje uwagi lub postulaty dotyczące inwestycji. Punkt będzie działał co najmniej do listopada 2018 roku. Jest on obsługiwany przez osoby wyznaczone przez pełnomocnika do spraw budowy CPK.

Ponadto na stronie internetowej Gminy Baranów od kilku miesięcy funkcjonuje formularz do zadawania pytań przez mieszkańców. Ministerstwo infrastruktury zapewnia, że wiele wątpliwości i uwag, które wpłynęły do pełnomocnika za pośrednictwem formularza (m.in. dotyczących rozwiązań dla osób prowadzących działalność rolniczą, emerytur specjalnych lub gruntów zamiennych), zostało uwzględnionych w trakcie prac legislacyjnych i miało wpływ na ostateczny kształt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. 

W myśl założeń niedawno podpisanej przez prezydenta specustawy do spraw budowy CPK, prace planistyczne potrwają do 2020 roku. W 2021 roku rozpocznie się budowa, a pierwszy samolot odleci z Portu Solidarność w 2027 roku. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób będzie finansowana budowa portu. 

dad