Otyłość to cichy zabójca, a nie problem estetyczny, dlatego coraz więcej osób decyduje się na leczenie chirurgiczne. Rekordziści ważą ponad 250 kilogramów i nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.

Około 700 tys. Polaków cierpi na otyłość olbrzymią. Rekordziści ważą ponad 250 kilogramów i nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Pacjenci uskarżają się na wiele dolegliwości, cierpią na cukrzycę, czy zaburzenia lipidowe. W wielu przypadkach ratunkiem jest chirurgia metaboliczna i bariatryczna.

Jedną z metod jest endoskopowe wszczepienie balona żołądkowego, które polega na wprowadzeniu balona żołądkowego i pozostawieniu go na pół roku. W tym czasie można zaobserwować rozmaitą utratę wagi ciała. – mówi ppłk lek. Robert Drozdowski. Inną metodą jest założenie regulowanej opaski, która daje uczucie sytości pacjentowi. Opaskę można nosić do końca życia, ale można ją też usunąć. Natomiast nieodwracalną metodą jest resekcja żołądka polegająca na częściowym usunięciu żołądka. Każda z metod jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta. W leczeniu otyłości niezbędna jest także pomoc psychologa.