Nowe priorytety straży miejskiej, zwiększenie liczby patroli policyjnych, m.in. w pobliżu szkół, rozbudowa monitoringu miejskiego oraz doświetlenie przejść dla pieszych - to założenia programu "Bezpieczna Warszawa", który przedstawił w czwartek kandydat na prezydenta stolicy Patryk Jaki.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy zadeklarował na czwartkowej konferencji prasowej, że jeśli wygra wybory w stolicy, postawi "bardzo silny akcent" na poprawę bezpieczeństwa w mieście. - Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo można zwiększyć, nie wydając na to żadnych większych środków, tylko zmieniając priorytety - podkreślił.

Jak mówił, pierwszym elementem jego programu dotyczącego bezpieczeństwa jest zmiana priorytetów straży miejskiej. - Jesteśmy przekonani, że straż miejska powinna - zamiast zakładać blokady na kołach, zamiast gonić seniorów, którzy np. sprzedają truskawki - skoncentrować się na patrolowaniu dzielnic, patrolowaniu ulic, na patrolowaniu np. wieczorem autobusów miejskich - powiedział Jaki.

Jaki zapowiedział, że chce wrócić do programu "patroli szkolnych", który kiedyś był realizowany w Warszawie. - Chcemy, żeby w okolicach szkół, instytucje miejskie dbały o bezpieczeństwo naszych dzieci - zaznaczył. Jak ocenił, w tych miejscach powinna być obecna nie tylko straż miejska, ale również patrole policyjne.

Więcej środków na patrole

- Jako prezydent miasta Warszawy będę chciał przeznaczyć więcej środków na ponadnormatywne patrole policyjne, które będą wspomagały straż miejską w Warszawie właśnie w takich miejscach, czyli tam, gdzie są nasze dzieci - zapowiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy.

Kolejnymi elementami programu są: rozbudowa monitoringu miejskiego oraz doświetlenie przejść dla pieszych. "Chcemy, żeby osoba, która znajduje się na pasach, czuła się bezpieczna, do tego są potrzebna oświetlenia" - mówił Jaki. Podkreślił, że w niektórych polskich miastach oświetlone są prawie wszystkie przejścia dla pieszych. - Warszawie niestety jeszcze dużo w tym zakresie brakuje - ocenił.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

PAP/dad