Uczyć, jak się kręci filmy, wychodzić z ambitnym kinem do szerokiej widowni, integrować branżę filmową i sięgać poza granice Polski – to plany na 11. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO. Tegoroczna edycja festiwalu to aż trzy programy edukacyjne dla młodzieży, trzy konkursy filmowe, liczni goście z zagranicy i mnóstwo wydarzeń towarzyszących – w tym widowiskowe wydarzenia plenerowe. Radomski festiwal rozpoczyna się już 1 lipca.

Jury KAMERALNEGO LATA Jury KAMERALNEGO LATA OTWARCIE
Tradycyjnie KAMERALNE LATO otworzy uroczysta parada, która wyruszy spod siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji. Udział w paradzie potwierdziły polskie i amerykańskie służby mundurowe, a także Radomskie Klasyki z ich zabytkowymi autami. Parada ląduje przed Urzędem Miasta przy ul. Żeromskiego, gdzie na mieszkańców miasta czeka kameralny piknik filmowy z atrakcjami dla całych rodzin. Następnie wydarzenie przenosi się do Muszli Koncertowej w Parku Kościuszki. Tam będzie można posłuchać Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył, której akompaniować będzie Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej w Katowicach. Zmieści się całe miasto!

Termin: 1 lipca, start: 17.30

KONKURS GŁÓWNY
W Konkursie Głównym pokazane zostaną filmy, które mówią o sytuacji człowieka we współczesnym świecie i posiadają wyrazisty rys społeczny. Będzie to najnowszy, często premierowy repertuar. Filmy konkursowe, oceniane przez jury w składzie: Joanna Kos-Krauze, Anna Mucha, Janusz Chabior, Derrick Ogrodny i Arkadiusz Tomiak, powalczą o ZŁOTEGO ŁUCZNIKA – Nagrodę Główną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Radomia.

Miejsce: Kino ELEKTROWNIA (ul. Kopernika 1)
Termin: 5-6 lipca

KONKURS FILMÓW NIEZALEŻNYCH
Tu można zobaczyć obrazy zrealizowane poza oficjalnym systemem produkcji i dystrybucji filmowej oraz telewizyjnej. Produkcje odważne, nowatorskie, nieszablonowe. Zwycięzcę konkursu wyłoni jury składające się z uznanych publicystów i krytyków filmowych: Anny Równy, Łukasza Adamskiego i Błażeja Hrapkowicza.

Miejsce: Kino ELEKTROWNIA (ul. Kopernika 1)
Termin: 4 lipca, start: 17.00

KONKURS FILMÓW ODRZUTOWYCH HYDE PARK
Co roku największą niewiadomą są projekcje Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Tutaj będzie można zobaczyć wszystko, co nie mieści się w standardowych ramach gatunkowych i nie przystaje do wymogów klasycznej formy filmowej, produkcje profesjonalne jak i amatorskie.

Miejsce: AUDYTORIUM (ul. Curie-Skłodowskiej 4)
Termin: 1 lipca, start: 21.30

MIĘDZYNARODOWA EDUKACJA
Od scenariusza do premiery w siedem dni? Tempo może ekspresowe, ale doświadczenie jak najbardziej autentyczne. Warsztaty filmowe KAMERALNEGO LATA to profesjonalna opieka artystyczna, najlepszy sprzęt i międzynarodowe towarzystwo. Wśród prowadzących zajęcia znajdą się m.in. Bartosz M. Kowalski - reżyser i scenarzysta, Arkadiusz Tomiak – autor zdjęć filmowych, czy Anna Mucha - ambasador radomskiej imprezy. Partnerem technologicznym warsztatów jest CANON i to na jego urządzeniach młodzi adepci sztuki filmowej będą uczyć się fachu. W ramach programu Erasmus+ w warsztatach weźmie udział młodzież z Francji, Włoch i Węgier.

Miejsce: Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu (ul. Traugutta 61A)
Termin: 1-7 lipca

ABC PRACY PRZED KAMERĄ 2, fot. Ewa Jasińska ABC PRACY PRZED KAMERĄ 2, fot. Ewa Jasińska ABC PRACY PRZED KAMERĄ
Warsztaty dla młodzieży przygotują aktorzy: Anna Mucha, Katarzyna Dorosińska, Adam Majewski, Łukasz Węgrzynowski, Marek Braun oraz amerykański aktor i wokalista Gerard Edery. Celem warsztatów będzie rozwinięcie u uczestników wrażliwości scenicznej i warsztatu aktorskiego, praca nad poprawą wymowy, impostacją głosu, nauka świadomości własnego ciała, ćwiczenia w zakresie niwelowanie stresu związanego z rolą oraz oswojenie z kamerą. Warsztaty koordynowane są przez American Corner Radom – partnera edukacyjnego festiwalu i finansowane przez Ambasadę USA w Warszawie.

Miejsce: ŁAŹNIA - Radomski Klub Środowisk Twórczych (ul. Żeromskiego 56)
Termin: 2-5 lipca

AKADEMIA ZAWODOWCÓW
Odbędą się również spotkania z uznanymi filmowcami, skierowane do szerokiej publiczności. Widzowie podczas KAMERALNEGO LATA będą mieli możliwość bezpośredniego spotkania i podyskutowania z gośćmi specjalnymi festiwalu, m.in. z: Joanną Kos-Krauze, Januszem Chabiorem i Arkadiuszem Tomiakiem. Nowością będą także spotkania branżowe młodych reżyserów filmowych z producentami i dystrybutorami.

Miejsce: Kino ELEKTROWNIA
Termin: 5-7 lipca

SCENA SPECJALNA
Tym razem na ulicach Radomia zainscenizowany zostanie napad na bank! Będzie to scena zainspirowana wydarzeniem z okresu II wojny światowej, kiedy to żołnierze polskiego państwa podziemnego zaatakowali niemiecki bank mieszczący się w centrum Radomia. W widowisku wykorzystana zostanie oryginalna broń strzelecka z epoki oraz zabytkowe pojazdy. Scena specjalna realizowana będzie pod opieką artystyczną Bartosza M. Kowalskiego (reżyseria) i Arkadiusza Tomiaka (zdjęcia) na podstawie scenariusza Przemysława Bednarczyka. Partnerami przedsięwzięcia będą CANON oraz Wytwórnia Filmów i Widowisk Historycznych „WiS".

Miejsce: ul. Żeromskiego 43/45
Termin: 4 lipca, start: 17.00

KAMERALNE LATO DZIECIOM
Najmłodsi widzowie również mają swoje miejsce na KAMERALNYM LECIE. Doświadczona trenerka edukacji filmowej, Anna Równy, przygotowała repertuar połączony z grami i zabawami, który z pewnością zaciekawi każdego malucha.

Miejsce: Kino ELEKTROWNIA
Termin: 4-5 lipca

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Program KAMERALNEGO LATA uzupełniają pokazy plenerowe, warsztaty, dyskusje, panele informacyjne, koncerty, wydarzenia branżowe. Wystąpią: Stan Breckenridge (USA), Gerard Edery (USA/Maroko) oraz Klaudia Kowalik.

Miejsca: ŁAŹNIA - Radomski Klub Środowisk Twórczych, restauracja PANIE - PANOWIE (ul. Piłsudskiego 13), Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli (ul. Gombrowicza 1, Wsola)
Terminy: 2-7 lipca