Ruch Kukiz'15 ogłosi swojego kandydata na prezydenta stolicy i kandydatów na radnych w Warszawie po mundialu - powiedział koordynator Kukiz'15 ds. wyborów samorządowych w stolicy Adam Zieliński. Ostateczną decyzję ws. kandydata na prezydenta musi jeszcze podjąć Paweł Kukiz - dodał.

Zieliński w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że dzięki platformie samorzadyzkukizem.pl, która ruszyła w ub.r., gdzie mogą się zgłaszać potencjalni kandydaci w wyborach, udało się pozytywnie zrekrutować 300 kandydatów na radnych dzielnicowych lub miejskich z różnych środowisk w Warszawie.

Przyznał, że Kukiz'15 wystawi łącznie ponad 500 kandydatów, aby mieć swoje listy w każdej dzielnicy w Warszawie. Zieliński dodał, że ruch wystawi własne listy do Rady Warszawy.

- Teraz warszawiacy trzymają kciuki za reprezentację na Mistrzostwach Świata w piłkę nożną. Czekamy z ogłoszeniem kandydata na prezydenta, które odbędzie się na pewno po mundialu i wtedy też poznamy listę kandydatów na radnych - powiedział Zieliński. Dodał, że ostateczną listę radnych będzie musiał potwierdzić kandydat na urząd prezydenta. - Nie chcemy go stawiać przed faktem dokonanym. Chcemy, aby znał swój zespół - mówił.

Kilka wariantów w stolicy

Według informacji PAP Kukiz'15 rozpatruje kilka wariantów ws. wyborów na prezydenta stolicy - obecnie głównym pomysłem jest wystawienie swojego kandydata. Na liście nazwisk znajduje się poseł Marek Jakubiak, który otrzymał wstępne poparcie sejmowego klub Kukiz'15, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka oraz poseł Jakub Kulesza.

Zieliński podkreślił, że osobną rekomendację wydają struktury, ale - jak zaznaczył - ostateczną decyzję podejmie lider ruchu - Paweł Kukiz, który rozważa wiele kandydatur.

Dodał, że Kukiz'15 nie chce mówić o konkretnych nazwiskach głównie ze względu na to, że czołowi politycy tego ugrupowania Paweł Kukiz i Stanisław Tyszka wypowiadali się negatywnie o prowadzonej przed ogłoszeniem przez premiera terminu wyborów samorządowych. Tyszka złożył nawet wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego i popieranego przez PO i Nowoczesną Rafała Trzaskowskiego w tej sprawie.

Warszawscy kandydaci Kukiz’15 - jak mówił Zieliński - wywodzą się z kilku środowisk. - Pierwszą z nich są działacze Klubu Młodych Kukiz'15 - to są głównie aktywiści akademiccy Kukiz'15, młodzi ludzie, którzy chcą po prostu działać w tej przestrzeni lokalnej - powiedział. Drugą grupą są przedstawiciele związków zawodowych m.in. Solidarności'80 - dodał. Przyznał, że na liście znajdą się związkowcy z lotniska Chopina. Trzecia grupa to lokalni działacze, głównie niezależni, niezwiązani z Platformą Obywatelską, Prawem i Sprawiedliwością i Sojuszem Lewicy Demokratycznej.

PAP/dad