Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczęła wakacyjne kontrole autokarów wiozących dzieci i młodzież na kolonie. W ramach akcji "Bezpieczny autokar" sprawdzana jest między innymi trzeźwość i czas pracy kierowców oraz stan techniczny pojazdów.

Na parkingu przy warszawskim Torwarze kontrole rozpoczęły się o świcie, bo od samego rana nie brakuje dzieci, które dzień po zakończeniu roku szkolnego wyjeżdżają na kolonie w różne rejony kraju. Dzieci cieszą się z wakacji, a rodzice mówią, że kontrole są bardzo potrzebne. - Wysyłamy na wakacje nasze największe skarby, dlatego oczekujemy, że będą pod najlepszą opieką, przewożone przez wypoczętych kierowców, sprawnymi w stu procentach pojazdami - mówi jedna z mam, której syn wyjechał właśnie do Łeby. 
- Mamy zaufanie do organizatora wyjazdu, ale widzimy, że kontrole są i to sprawia, że jesteśmy jeszcze spokojniejsi o dobro dzieci - mówi inny rodzic, który przywiózł syna na miejsce zbiórki wycieczki przed halą Torwar.

Podczas ubiegłorocznych wakacji Inspektorzy skontrolowali 2 tysiące 20 autokarów. W rezultacie 625 kierowców ukarano mandatami i zatrzymano 105 dowodów rejestracyjnych niesprawnych pojazdów Przed wyjazdem dziecka na wakacje rodzice mogą sami - telefonicznie lub przez internet - poprosić Inspekcję Transportu Drogowego o kontrolę autokaru. 

Wzmożone kontrole potrwają przez całe wakacje.

IAR/dad