W czwartek rusza druga akcja "Kolej na Ciebie - uratuj życie", podczas której na wybranych dworcach kolejowych w okresie wakacji chętni będą mogli oddać krew w specjalnych mobilnych punktach poboru. Inauguracja akcji odbędzie się na warszawskim Dworcu Centralnym.

Rzecznik prasowy PKP SA Michał Stilger wyjaśnił, że miejsca organizacji wydarzenia nie są przypadkowe i zachęca do wzięcia w nim udziału nie tylko podróżnych, ale i mieszkańców poszczególnych miast. Zwrócił uwagę, że dworce kolejowe są zlokalizowane przeważnie w dobrych punktach komunikacyjnych.

Oficjalna inauguracja akcji i przedstawienie szczegółowego harmonogramu odbędzie się w czwartek (28.06.18) rano przed Dworcem Centralnym w Warszawie, gdzie krwiobus będzie czekał na ochotników między godziną 9.00, a 13.00. Michał Stilger dodał, że w okresie wakacyjnym wzrasta zapotrzebowanie na krew wśród pacjentów szpitali i ofiar wypadków. Podkreślił, że honorowe krwiodawstwo jest bardzo popularne wśród kolejarzy, a w ramach spółek kolejowych działają aktywnie kluby krwiodawców. 
Krew mogą oddać osoby pomiędzy 18, a 65 rokiem życia, zdrowe i wypoczęte. Przed oddaniem krwi należy też zjeść lekki posiłek oraz wypić 2 litry płynów w ciągu 24 godzin przed przyjściem do punktu pobrań. 

W tegoroczną zbiórkę promującą honorowe krwiodawstwo zaangażowały się spółki Grupy PKP, Fundacja Grupy PKP, a także Narodowe Centrum Krwi, Niezależne Zrzeszenie Studentów, PKS Polonus i Krajowa Rada Kolejarskich Klubów Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Akcja objęta jest patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Zdrowia.

IAR/dad