CBŚP rozpracowało międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami. Zatrzymało transporty ponad 500 kg substancji służących do produkcji amfetaminy oraz 3 tony haszyszu - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Jak mówił na konferencji prasowej w Warszawie wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, policjanci zapobiegli dopuszczeniu na rynek narkotyków, które mogłyby trafić do nawet 30 mln osób. - Prawie 30 mln dawek (...) nie trafi do młodzieży, uchronimy w szczególności młodych ludzi przed szkodliwym działaniem narkotyków - powiedział. Zaznaczył, że to największa akcja polskiej policji w ostatnim czasie. 

Wiceminister zwrócił uwagę, że wartość zatrzymanych materiałów to ponad 60 mln zł, ale gdyby doszło do sprzedaży ulicznej, to wartość mogłaby wynosić nawet 100 mln zł. - CBŚP zatrzymało transport 517 kg prekursorów o APAA, służących do produkcji amfetaminy, a także ogromną ilość 3 tys. kg haszyszu - poinformował. Zieliński dodał, że zatrzymane transporty pochodziły z Chin i Pakistanu. 

Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk powiedział, że zatrzymania transportów to wynik miesięcy ciężkiej pracy funkcjonariuszy. Zwrócił uwagę, że transport haszyszu zatrzymano w porcie w Gdyni. - Wpłynął do portu w Gdyni z Pakistanu pod legendą transportu pościeli - podkreślił. Zwrócił uwagę, że z zarekwirowanego prekursora APAA można było przygotować ok. 250 kg czystej amfetaminy. 

Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Kamil Bracha zwrócił z kolei uwagę, że działania przeprowadzono we współpracy ze służbami zagranicznymi: amerykańską Drug Enforcement Administration (DEA) i pakistańską Pakistan Anti - Narcotics Force (ANF). W komunikacie KGP zwrócono uwagę, że współpraca polegała na analizie i wymianie posiadanych informacji. - Rekordowe zabezpieczenie narkotyków było rezultatem bardzo sprawnej pracy operacyjnej i bardzo ścisłej współpracy międzynarodowej pomiędzy służbami antynarkotykowymi Polski, Pakistanu i Stanów Zjednoczonych. Operacja ta jest doskonałym przykładem wspólnego działania organów ścigania różnych krajów. Ściganie i zwalczanie międzynarodowych siatek przemytników narkotyków, którzy nie respektują granic ani prawa jest ogromnie ważnym zadaniem, które podejmujemy każdego dnia - powiedział szef oddziału DEA w Warszawie Jason Schumacher. 

IAR/PAP/dad