Kino plenerowe, warsztaty sąsiedzkie, a także pieniądze na realizację pomysłów mieszkańców - to propozycje stołecznych urzędników dla lokalnych społeczności, które chcą świętować rocznicę odzyskania niepodległości w ramach "100 działań na 100-lecie niepodległości".

W ramach inicjatywy "100 działań na 100-lecie niepodległości" mieszkańcy Warszawy, którzy tworzą sąsiedzkie społeczności i zechcą świętować niepodległość, będą mogli skorzystać ze wsparcia miasta.

Stołeczni urzędnicy we współpracy z fundacją Hereditas oferują trzy możliwości zaangażowania samorządu w lokalne działania. Pierwsza przewiduje wsparcie finansowe w wysokości 2 tys. zł pomysłów na lokalne świętowanie stulecia niepodległej Polski. Druga oferuje zorganizowanie w wybranym przez mieszkańców miejscu kina plenerowego. Trzecia forma wsparcia to sfinansowanie przez miasto zakupu materiałów i usług przeznaczonych na warsztaty dekorowania przestrzeni sąsiedzkich i pomoc w jego organizacji.

Jak tłumaczył Bartosz Milczarczyk, "pomysł polega na tym, aby oprócz wydarzeń, które organizuje miasto i różne instytucje państwowe, zachęcić mieszkańców do tego, aby również sami angażowali się w świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości. To taka zachęta, aby mieszkańcy zbierający się w swoich lokalnych społecznościach i współtworzący miasto mieli możliwość wsparcia ich pomysłów związanych z tą rocznicą".

- W ramach tej akcji pomożemy m.in. urządzić podwórka, by zorganizować tam kino plenerowe - mamy do wyboru 10 filmów, a mieszkańcy sami zdecydują, który mają ochotę obejrzeć - powiedział Milczarczyk.

Mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z oferty "100 działań na 100-lecie niepodległości", muszą wybrać jedną z tych trzech możliwości wsparcia, znaleźć osobę, która poprze ich pomysł, i razem z nią wypełnić wniosek dostępny w internecie. Komisja złożona z przedstawicieli Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy i fundacji Hereditas oceni pomysł i niezwłocznie poinformuje zgłaszających o swojej decyzji.

PAP/dad