Po Ostrowi Mazowieckiej i okolicznych gminach będzie można poruszać się skuterami elektrycznymi. Pojazd można będzie wypożyczyć w większości miejscowości powiatu i w ten sposób zwiedzać najciekawsze miejsca. To także alternatywa dla zlikwidowanych połączeń autobusowych.

Zasilane energią elektryczną jednoślady są pomysłem na zapełnienie komunikacyjnej luki, która powstała po zlikwidowaniu połączeń autobusowych, do tej pory prowadzonych przez Mobilis. Jak przyznaje wiceburmistrz Ostrowi Mazowieckiej Zbigniew Chrupek, trzeba było znaleźć jakiś sposób na uzupełnienie komunikacji publicznej. W ocenie samorządowca skuter elektryczny może w sezonie letnim być dodatkowym ogniwem uzupełniającym w komunikacji.

Samorząd Ostrowi i tamtejsze gminy podpisały porozumienie, oparte na partnerstwie publiczno-prawnym, z firmą, która prowadzi sieć wypożyczalni skuterów. Do tej pory z takich pojazdów mogli skorzystać mieszkańcy największych polskich miast, tym samym umowa z gminami wiejskimi jest pierwszą taką w Polsce. - Chcemy, żeby skuter był w cenie komunikacji - przyznał Marcin Maliszewski reprezentujący dostawcę pojazdów, firmę Blinkee.city. - Będzie to jakby alternatywa, ale o tyle lepsza, że daje wolność użytkowania, bo nie trzeba będzie czekać zgodnie z rozkładem jazdy - mówił Maliszewski. - Po prostu patrzymy w aplikacji, gdzie jest dostępny skuter, wsiadamy i jedziemy - tłumaczył.

Z kolei w ocenie wójta gminy Wąsewo Rafała Kowalczyka, projekt skutera elektrycznego jest bardzo innowacyjny. - Co ważne on powstał w partnerstwie  gmin z powiatem ostrowskim, wiec takie sytuacje należy wykorzystywać  i poddać je próbie - zauważył samorządowiec.

Podobnego zdania jest Michał Rutkowski, wójt gminy Andrzejewo. - Uzupełnienie transportu publicznego w ciągu roku, a teraz w lecie jakiś element turystyczny - przyznał. 

Projekt będzie realizowany przez najbliższe trzy miesiące. Jeżeli się przyjmie i będzie się podobał mieszkańcom, umowy zostaną przedłużone. Z około dwudziestu skuterów, których stacje bazowe będą znajdowały się na terenie całego powiatu, można będzie korzystać od 20-go  lipca. 

Za wypożyczenie skutera wszyscy chętni zapłacą około czterech złotych za każde rozpoczęte dziesięć minut jazdy.

dad