Czternastolatek z Ciechanowa paląc marihuanę źle się poczuł i przestraszony zadzwonił po pomoc do Straży Pożarnej. Strażacy zareagowali na wezwanie, jednak sprawą zajęli się też ciechanowscy policjanci.

Jak przyznał Grzegorz Pawlicki, rzecznik KP PSP w Ciechanowie, było to pierwsze wezwanie tego rodzaju, które otrzymali strażacy.  - Była to sytuacja nadzwyczajna i bardzo rzadka. Nie wiemy dlaczego zadzwonił do Straży Pożarnej , ale my natychmiast udaliśmy się na miejsce, które wskazał - mówił Pawlicki.


Na miejscu strażacy potwierdzili, że 14-latek jest pod wpływem środka odurzającego. - Nastolatek powiedział, że była to marihuana. Z oględzin i z tego, jak się zachowuje widać było, że jest po użyciu środka, dlatego strażacy kazali mu usiąść,  cały czas utrzymywali kontakt, podany został mu tlen - tłumaczył Pawlicki.

14-latek trafił do szpitala. Teraz sprawą zajmuje się ciechanowska policja. - Badania moczu wykazały pochodną marihuany. Chłopiec tego samego dnia opuścił szpital. W tej chwili policjanci ustalają w jakich okolicznościach  chłopiec wszedł w posiadanie środka odurzającego.  tłumaczyła rzecznik Komendy Powiatowej Policji kom. Jolanta Bym.

Według ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, sprzedaż narkotyku osobie niepełnoletniej  zagrożona jest karą do 8 lat więzienia.

Coraz więcej młodych ludzi sięga po narkotyki

Wakacje to czas kiedy młodzi ludzi częściej eksperymentują ze środkami odurzającymi. Ciechanowskie Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień od lat prowadzi kampanie by ustrzec młodych przed narkotykami. W ubiegłym roku z porad psychologa skorzystało ponad 250 młodych osób – 15 z nich zostało skierowanych do psychoterapeuty do spraw uzależnień.  Jak przyznała Elżbieta Muzińska, kierownik Biura Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień Urzędu Miasta Ciechanów, reakcja młodego organizmu była bardzo silna. - Oczekiwania chłopca mogły być zupełnie inne. Natomiast to co się z nim zadziało przeraziło go, ważne jest , że odważył się szukać pomocy i zadzwonił po pomoc - przyznała.

Elżbieta Muzińska zauważyła, że młodzi ludzie sięgając po marihuanę nie zdają sobie sprawy z jej szkodliwości. - Musimy pamiętać o tym, że marihuana z lat 60 zawierała 2% THC , obecnie zawiera 10% THC to stężenie kanabinu jest 5-krotnie większe i jest to działanie na komórki mózgowe – tłumaczyła kierownik Biura Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień Urzędu Miasta Ciechanów.

W ciechanowskim  Biurze Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień rodzice mogą bezpłatnie otrzymać testy, które do 7 dni sprawdzają obecność narkotyku w organizmie.

dad