W Siedlcach zainaugurowano bezpłatny program pomocy dla rodzin dotkniętych chorobą Alzheimera. W ramach akcji "Alzheimer! Jak żyć?" będzie można otrzymać pomoc specjalistów, w tym psychologa czy pielęgniarki.

24-godzinna opieka nad najbliższą osobą dotkniętą schodzeniem jest niezwykle wyczerpująca i zajmująca. Wiedzą o tym najlepiej bliscy chorych na Alzheimera. Jak przyznała w rozmowie z reporterem TVP3 Warszawa Celina Mitrzak, która opiekuje się ojcem, nawet najdrobniejsza pomoc jest nieoceniona. - Mój tata ma 87 lat, już mnie momentami nie poznaje. Jak wczoraj   rozmawialiśmy, to trzy razy powtarzałam mu kim jestem dla niego. Jakby ktoś  przyszedł do domu i wyręczył nawet na godzinkę raz dwa razy w tygodniu to by na pewno duża pomoc była. Są takie momenty, kiedy się po prostu nie daje rady – mówiła.
 
Na spotkanie rozpoczynające projekt przyszło w czwartek kilkadziesiąt osób, z podobnymi problemami. To właśnie do nich Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, kieruje najnowszy projekt „Alzheimer! Jak żyć?”. Pomoc terapeuty, pielęgniarki i psychologa ma zapewnić wsparcie chorym i odciążyć ich opiekunów. – Specjaliści pokazują jak opiekować się tą osobą, jak pielęgnować jakie wykonywać ćwiczenia żeby jeszcze ta osoba mogła  w miarę sprawnie funkcjonować – tłumaczyła Sylwia Wierzejska z Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. - Będzie również wsparcie psychologiczne, będzie mógł opiekun bezpośrednio z psychologiem porozmawiać, będzie miał taka prywatną sesję, w trakcie której będzie mógł uzyskać to wsparcie które jest opiekunowi jak najbardziej potrzebne – wymieniała Wierzejska.
 
W ramach projektu prowadzone będą też grupy wsparcia i kampania społeczna dotycząca chorób otępiennych. Projekt potrwa trzy lata a finansowany będzie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. 

dad