Zdaniem stołecznych aktywistów nad Wisłą powinny powstać kąpieliska. Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wyraził w czwartek opinię, że Warszawa ma taką możliwość i jej nie wykorzystuje. Ocenił też, że stan wody w Wiśle "bardzo się poprawił" w stosunku do poprzednich lat.

Członkowie Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wraz z przedstawicielami innych ruchów miejskich zaapelowali podczas czwartkowej konferencji prasowej o reaktywację warszawskich kąpielisk wiślanych.

Jan Mencwel z Miasto jest Nasze zauważył, że w Warszawie w latach 60. były kąpieliska nad rzeką, a dziś spotkać można takie w wielu miejscach w Europie. - W Warszawie też jest taka możliwość, ale nie zostaje ona wykorzystana - powiedział. Dodał, że "stołeczni urzędnicy nawet nie sprawdzają, czy woda w Wiśle nadaje się do kąpieli".

Warszawa odwraca się do Wisły

Jego zdaniem stan wody w rzece bardzo się poprawił w stosunku do poprzednich lat. - Nie ma już ciężkiego, zanieczyszczającego przemysłu, który truł rzekę. Mamy też oczyszczalnię ścieków - zauważył. Podkreślił, że najpierw samorząd powinien wystąpić z inicjatywą o utworzenie kąpieliska, a następnie przeprowadzić badania pod kątem zdatności wody do kąpieli. Teraz sprawdzana jest pod kątem picia jej i przechodzi te badania - dodał. 

- Dlatego my, jako radni, po wygranych wyborach samorządowych chcemy podjąć uchwałę o realizacji trzech miejskich kąpielisk - poinformował Mencwel. Jako przykładowe miejsca ich powstania wskazał m.in. okolice plaży "Poniatówka" lub okolice nadwiślańskich bulwarów.

Koszt do oszacowania

Mencwel podkreślił, że kąpieliska składałyby się z całej infrastruktury, a bezpieczeństwa pilnowaliby ratownicy. - Skoro niektórzy i tak się już kąpią, to można byłoby to zrobić tak, żeby było bezpieczne - zaznaczył. Jego zdaniem koszt takiego przedsięwzięcia jest "do oszacowania, ale na pewno w porównaniu ze stołecznymi inwestycjami na setki milionów złotych, jest to rzecz osiągalna w skali budżetu miasta".

Z kolei lider porozumienia Wygra Warszawa i kandydat na prezydenta stolicy Jan Śpiewak zauważył, że globalne ocieplenie jest faktem, dlatego też w stolicy jest coraz goręcej. W związku z tym podkreślił, że wokół Pałacu Kultury i Nauki powinien powstać Warszawski Park Centralny, który "uratowałby Warszawę przed zmianami klimatu, obniżyłby temperaturę w mieście i sprawił, żeby w Śródmieściu dało się oddychać".

Zaprosił jednocześnie kandydatów na prezydenta stolicy: Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica) oraz Rafała Trzaskowskiego (PO i Nowoczesna) na debatę we wtorek o godz. 12 na "Patelni". Miałaby ona dotyczyć tego, jak miasto miałoby walczyć ze zmianami klimatu i jak zagospodarować centrum Warszawy, żeby było przyjazne dla mieszkańców stolicy.

PAP/dad