25 maja (czwartek) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert p.t. „Matki Niepokornych”, wystawa oraz inauguracja książki o tym tytule.

Pomysłodawczynią koncertu jest Anna Mossakowska-Ziemniak, a nad artystyczną częścią czuwa Wojciech Trzciński, który opracował scenariusz i wyreżyserował całe wydarzenie. Koncert oparty jest na musicalu „Kolęda nocka” autorstwa Wojciecha Trzcińskiego, który powstał po strajkach sierpniowych 1980 roku.

„Do tekstów Ernesta Brylla – prezentujących los i codzienność ludzi zmierzających do pracy – przygotowałem muzykę z nutką „blue”. Repertuar ten idealnie pasuje do Krystyny Prońko - wokalistki, która nie tylko wykonywała piosenki dynamiczne, ale przede wszystkim stała się symbolem ówczesnego pokolenia – zapracowanego, zmęczonego rzeczywistością i codziennie starającego się o godny byt. W pierwszej części koncertu repertuar będzie wykonywany przez Krystynę Prońko, Katarzynę Wilk, Macieja Miecznikowskiego oraz Piotra Machalicę, którzy przypomną słuchaczom tamten trudny czas”- podkreśla Wojciech Trzciński - „W drugiej części koncertu przeniesiemy się natomiast do czasów współczesnych – gdzie wysłuchamy m.in. dwóch piosenek Wojtka Młynarskiego ‘Nie ma jak u mamy’ oraz ‘Naszych matek maleńkie mieszkanka’, a także słynnej włoskiej piosence 'Mamma’”- dodaje.

Inspiracją dla koncertu zatytułowanego „Matki Niepokornych” stały się kobiety, które w latach 80-tych kształtowały postawy młodych działaczy opozycji. Często niedoceniane i stojące w cieniu swoich dzieci - nie tylko kształtowały charaktery młodego pokolenia, ale również wspierały ludzi odważnych, ambitnych i przede wszystkim zdeterminowanych.

„Tym matkom, które wychowały ludzi potrafiących się poświęcić idei, należy się ogromny szacunek. I to one są główną osią dla koncertu”- wyjaśnia Wojciech Trzciński, kompozytor, muzyk, dyrygent, aranżer i producent wydarzenia. Organizatorzy koncertu - Fundacja Rodzice Szkole oraz Archiwum Akt Nowych – podkreślają, że okazją do sentymentalnej podróży i przypomnieniu o domowych nauczycielkach życia jest Dzień Matki.

„Pomysł koncertu to efekt refleksji dotyczącej całego grona ludzi między 16 a 20 rokiem życia, którzy w połowie lat 80-tych podejmowali bardzo aktywną działalność sprzeciwiając się ustrojowi komunistycznemu. Niejednokrotnie za swoją działalność płacili bardzo wysoką cenę – byli zatrzymywani, czy trafiali do więzień. Patriotyczna postawa wszystkich tych młodych osób, jest w olbrzymiej mierze zasługą ich matek, które wpływały w sposób szczególny na osobowość swoich dzieci”- mówi Wojciech Starzyński, prezes zarządu Fundacji „Rodzice Szkole”- „Kobiety zdecydowanie zasługują na docenienie, szczególnie że ostatnie 200 lat Polskiej historii obfituje w głównej mierze w bohaterów męskich. Kobiety, które wychowywały kolejne pokolenia patriotów, dotychczas stały w cieniu – my chcemy je godnie uhonorować”- dodaje.

Całość wydarzenia objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

Miejsce koncertu: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Termin koncertu: 25. maja 2017 r. godz. 19.00.
Prowadzący: Jolanta Fajkowska I Paweł Sztompke
Wykonawcy: Krystyna Prońko, Katarzyna Wilk, Maciej Miecznikowski, Piotr Machalica, Chór i Soliści Zespołu Trzecia Godzina Dnia Pod Dyr. Piotra Nazaruka
Pomysłodawca: Anna Mossakowska-Ziemniak
Scenariusz Koncertu: Wojciech Trzciński
Dystrybucja Biletów: Polskie Radio S.A.

CZĘŚĆ I SONGI Z KOLĘDY-NOCKI
1. Kolęda o śniegu
2. Kolęda o Gwieździe
3. Kolęda Maryi
4. Psalm Zimowy (Przez śnieg grudniowy…)
5. Kolęda o świcie (Panie Motorniczy…)
6. Psalm jadących do pracy
7. Piosenka zakochanych
8. Kołysanka Matki Brzemiennej
9. Kołysanka osiedlowa (Szafo, szafo rozłożysta…)
10. Zapowiedź – krótka historia Psalmu stojących w kolejce
11. Psalm stojących w kolejce
12. Psalm o Gwieździe (Wszyscy coście dziś biedni…)
13. Co u nas Czas

CZĘŚĆ II PIOSENKI DLA MATEK

14. Mamma
15. Nie ma jak u mamy
16. Mamo nasza mamo
17. A ja wolę swoją mamę
18. Naszych matek maleńkie mieszkanka
19. Tam było ci najlepiej
20. Kołysanka zaśnij
24. Finał – Nie ma jak u mamy

Goście Honorowi: Prezydent RP z Małżonką, Posłowie i Senatorowie Parlamentu RP, Matki i ich dzieci będące bohaterami projektu Matki Niepokornych.
Myśl przewodnia: zaprezentowanie okresu lat 80-tych ub. wieku poprzez piosenkę, poezję, wywiady i wspomnienia.
Formuła koncertu: koncert oprze się na musicalu - „Kolęda nocka” autorstwa Wojciecha Trzcińskiego (libretto Ernest Bryll) - napisanym po strajkach sierpniowych 1980 r., który wspaniale oddaje atmosferę i klimat tamtego okresu oraz na piosenkach i wierszach wykonanych przez znanych artystów, dedykowanych Matkom Niepokornych.

Matki Niepokornych

Organizowany 25 maja koncert jest jednym z elementów dużego projektu „Matki Niepokornych”. W ramach działań udało się odszukać 21 mam młodych opozycjonistów. Podzieliły się one swoją historią i wspomnieniami, a także zgodziły się na zaprezentowanie portretów – swoich oraz swoich dorosłych już dzieci.

„Efektem naszych starań jest specjalny okolicznościowy album, który zawiera nie tylko wspomnienia i biogramy matek, ale również portrety – współczesny i sprzed blisko 30 lat. W podobnej konwencji przygotowana została również wystawa, która od 25 maja prezentowana będzie przed Stowarzyszeniem Wspólnota Polska na ul. Krakowskie Przedmieście 64, a następnie w innych miastach Polski m.in. we Wrocławiu”- wyjaśnia Wojciech Starzyński.

O Fundacji „Rodzice Szkole”: jest Organizacją Pożytku Publicznego, skupiającą różne środowiska obywatelskie, zajmujące się sprawami narodowej edukacji. Poprzez budowanie płaszczyzny współpracy: rodziców, nauczycieli, uczniów, dyrektorów szkół, samorządów terytorialnych, organów administracji państwowej i organizacji pozarządowych dąży do uspołecznienia polskiej oświaty oraz powiększenia, niezbędnego dla rozwoju kraju, kapitału społecznego.