500 nowych relacji ofiar i świadków okupacji niemieckiej z Radomia i ziemi radomskiej - wkrótce dostępne online

9 października2017 r. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego opublikuje w portalu ZapisyTerroru.pl świadectwa, składane po wojnie przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce przez mieszkańców Radomia i okolic.

W tych dniach wszyscy radomianie znajdą w swoich skrzynkach pocztowych widokówki ze zdjęciami przedwojennego Radomia oraz zaproszeniem, aby w portalu ZapisyTerroru.pl zapoznali się z jednym ze stu indywidualnych świadectw, w których mieszkańcy  miasta opowiadają o swoich przeżyciach pod okupacją niemiecką.

9 października w godzinach 13-16będzie można nadać unikatowe historyczne pocztówki do bliskich i przyjaciół, które zostaną następnie rozwiezione po mieście rowerami przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

Harcerska Poczta Rowerowa będzie działała w dwóch specjalnie oznaczonych punktach miasta:

1. przed "Łaźnią" przy ul. Żeromskiego 56

2. przy pl. Konstytucji 3 Maja

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Radomia do udziału w tej akcji i podzielenia się pamięcią o historii miasta i jego mieszkańców.
W październiku 2017 roku przypada 75. rocznica wydarzeń, które wstrząsnęły okupowanym przez Niemców Radomiem. W 1942 roku, po starciu oddziału Armii Krajowej z patrolem żandarmerii na stacji kolejowej w Rożkach, w różnych częściach miasta Niemcy przeprowadzili szereg publicznych egzekucji odwetowych, w których zginęło kilkadziesiąt osób, w tym wielu pracowników radomskiej Fabryki Broni. Przy tej okazji Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego spotka się z mieszkańcami Radomia, prezentując swój główny projekt – „Zapisy Terroru”. Internetowa polsko-angielska baza świadectw, zawierająca relacje obywateli polskich z czasów II wojny światowej, zostanie poszerzona m.in. o zeznania dotyczące tych tragicznych wydarzeń.

Wszystkie świadectwa zostaną zaprezentowane podczas konferencji prasowej z udziałem Podsekretarz Stanu w MKiDN prof. Magdaleny Gawin i Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego tego samego dnia o godz. 13.00 w Sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Radomiu (ul. Kilińskiego 30).

Prezentację relacji poprzedzi spotkanie dot. naszego projektu i historii Radomia dla młodzieży nauczycieli z radomskich szkół średnich . Uczniowie wezmą ponadto udział w grze miejskiej - „Radom ’42 - cena oporu”, przygotowanej przez Ośrodek nawiązującej do wydarzeń sprzed 75 lat.

ZAPISY TERRORU

„Zapisy Terroru” to nowoczesne przedsięwzięcie z pogranicza badań naukowych, popularyzacji historii i szeroko rozumianej kultury pamięci, realizowane przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Budujemy największy zbiór świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy, dostępny ONLINE.

Dzięki „Zapisom Terroru” zeznania Polaków, dotychczas rozproszone i zamknięte w  archiwach, docierają do szerokiego grona odbiorców: uczonych, dziennikarzy, ludzi kultury i wszystkich zainteresowanych. Pozwala to przywrócić pamięć o wydarzeniach pomijanych, mniej znanych lub przywoływanych hasłowo, wyłącznie przez pryzmat miejsc popełnionych zbrodni i liczb ofiar.

Aby świadectwa, stanowiące cenny i unikalny materiał źródłowy, dotarły także za granicę – na uniwersytety, do bibliotek i ośrodków badań nad Europą Środkowo-Wschodnią – publikowane są one w „Zapisach Terroru” także po angielsku.

Więcej informacji: www.ZapisyTerroru.pl

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego służy interdyscyplinarnej refleksji nad polskim doświadczeniem konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Został powołany do życia jako instytucja kultury w 2016 roku. Naszym zadaniem jest włączać polskie doświadczenie historyczne w pamięć świata i budować pomost między nauką a kulturą.

Dokumentujemy zbrodnie totalitarne, gromadząc świadectwa ofiar, ich rodzin i bliskich. Wspieramy badania naukowe, udostępniamy teksty źródłowe i ich tłumaczenia oraz organizujemy międzynarodową wymianę akademicką. Prowadzimy działalność wydawniczą i edukacyjną. Inspirujemy i promujemy najciekawsze zjawiska w kulturze i sztuce, nawiązujące do historii i doświadczenia totalitaryzmu.

Więcej informacji: www.obnt.pl