Nie będzie likwidacji lotniska wojskowego w Radomiu - zapewnienia resort obrony narodowej. Obawy wojskowych spowodowane są planami rozbudowy cywilnego portu. Piloci boją się, że już wkrótce w Radomiu zabraknie dla nich miejsca.

42. Baza Lotnictwa Szkolonego – to właśnie tam pierwsze kroki stawiają piloci wojskowi. W Radomiu stacjonuje również zespół akrobacyjny „Orlik”, tworzony przez najlepszych pilotów-instruktorów. Grupa w tym roku świętuje 20-lecie istnienia. To chluba jednostki i polskich sił powietrznych. Jednak wojskowi obawiają się przeniesienia do Dęblina lub nowego Miasta nad Pilicą. Poinformowali o tym samorządowców. Kazimierz Woźniak, radny stowarzyszenia Radomianie Razem przyznaje, że to prawda, że rozważa się przeniesienie bazy. Jak tłumaczył w rozmowie z TVP3 Warszawa, chodzi o przepisy, w ramach których w przyszłości dopuszczone byłoby operowanie różnych maszyn z lotniska.

Wojskowe i cywilne samoloty miałyby korzystać z jednego pasa. Plany zakładają 40 operacji pasażerskich na godzinę co oznacza, że dla wojskowych zabraknie i miejsca i czasu. Dla samorządowców priorytetem jest lotnisko cywilne. Dyrektor kancelarii Marszałka Senatu i jednocześnie radny PiS w Radomiu Jakub Kowalski powiedział, że prawdopodobnie będzie trzeba „zrezygnować z pewnych aktywności wojska”. 

Radomskie lotnisko ma odciążyć przeciążone Okęcie, ale rozmowy na temat przejęcia portu w Radomiu przez Polskie Porty Lotnicze wciąż trwają.  Jak przyznaje radna PO Magdalena Lasota, w sprawie przyszłości lotniska w Radomiu rozmowy toczą się za zamkniętymi drzwiami, przez co trudno o sprawdzone informacje w tej sprawie. - Jednak wiceszef resortu obrony narodowej zapewnia, że wojsko zostanie w Radomiu – przypominała radna Lasota. 

Tymczasem jak powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, do dziś decyzja o tym, czy lotnisko w Radomiu będzie tym, z którego będzie operowało wojsko, pozostaje nierozstrzygnięta. - Dziś rozmawiamy na temat możliwości egzystowania na jednym lotnisku lotnictwa cywilnego i lotnictwa wojskowego – przyznał wiceminister.

Możliwe jest jednak czasowe przebazowanie jednostki wojskowej na czas prac budowlanych. W 2019 roku radomskie lotnisko ma obsługiwać 3 miliony pasażerów wiec konieczne jest min. przedłużenie pasa startowego i budowa nowego terminala. Inwestycja warta jest 425 milionów złotych.

dad