Piątek na Mazowszu przyniesie wysokie temperatury. Będzie się też chmurzyć - synoptycy spodziewają się deszczu, a lokalnie nawet burz z gradem .

W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 50 mm. Temperatura maksymalna od 30°C do 33°C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, południowy i południowo-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie możliwe porywy do 100 km/h. 

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, w pierwszej połowie nocy na wschodzie województwa możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Temperatura minimalna od 16°C do 18°C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 1005 hPa i będzie rosło.

Jak bezpiecznie przetrwać upały we wcześniejszych komunikatach na Twitterze przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak informuje RCB, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

RCB informuje również, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

IAR/PAP/dad