Trębacz Tomasz Stańko został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jednego z najważniejszych muzyków polskiej i europejskiej sceny jazzowej żegnali przyjaciele, najbliżsi i artyści.

Tomasz Stańko był jednym z najpopularniejszych muzyków jazzowych w Polsce, jego talent był doceniany także za granicą. Ceniono go za niepowtarzalny styl improwizacji, nastrojowy klimat, rozpoznawalne, charakterystyczne brzmienie jego trąbki. Grał - jak pisali krytycy - ekscentrycznie i prowokacyjnie, ale sam deklarował, że czerpie inspiracje z tradycji. Występował z najsłynniejszymi muzykami w Polsce i na świecie, między innymi z Krzysztofem Komedą, Adamem Makowiczem, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, a także z Peterem Warrenem, Edwardem Vesalą, Garym Peacockiem i wieloma innymi, słynnymi artystami jazzu. 

Tomasz Stańko wydał 41 płyt, jako lider różnych zespołów i przedsięwzięć muzycznych. Wspólnie z Krzysztofem Komedą nagrał dwa krążki a jego trąbka pojawia się na wielu płytach innych muzyków, z którymi grał jako gość. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, takich jak "Pożegnanie z Marią", "Skaza", "Trąd". Pisał muzykę także na potrzeby spektakli teatralnych, jak "Balladyna", "Nienasycenie" czy "Wyzwolenie". 

Jednym z najciekawszych jego przedsięwzięć artystycznych było skomponowanie tła muzycznego do ekspozycji stałej tworzonego w 2004 roku Muzeum Powstania Warszawskiego. Wziął też udział w wieczorach poetycko - muzycznych z Wisławą Szymborską, których późniejszym efektem była płyta - "Wisława". 

Tomasz Stańko dawał koncerty na wszystkich kontynentach, jednak - jak mówił w wywiadach - najwięcej energii twórczej dawała mu atmosfera Nowego Jorku. Bywał tam regularnie od lat 70-tych koncertując i tworząc, a po 30 latach przeprowadził się do USA i zamieszkał w Nowym Jorku na stałe. Nagrywał też płyty w Polsce, w Norwegii i innych krajach. 

IAR/PAP/dad