W Warszawie upamiętniono gen. Fieldorfa „Nila” w 71. rocznicę śmierci

ba 2024-02-24
UDOSTĘPNIJ:
fot. PAP/Paweł Supernak
fot. PAP/Paweł Supernak
Przed pomnikiem generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na warszawskim Gocławiu upamiętniono 71. rocznicę jego śmierci. W kwietniu 1952 roku komunistyczny sąd, po sfingowanym procesie, skazał generała „Nila” na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku w mokotowskim więzieniu.

b1917a9426b64787a0e6aae3e4cf3988.jpg

Eksplozja w urzędzie dzielnicy Praga-Południe. Dwie osoby ranne

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Adrianna Garnik powiedziała, że generał „Nil” to bohater trzech wojen i człowiek zasłużony w sposób szczególny dla Polski. Dodała, że jego droga nie była wyborem, ponieważ po licznych bojach za ojczyznę i dwóch latach spędzonych w łagrze, wrócił do kraju, by początkowo poświęcić się rodzinie i zaprzestać walki.


Przed pomnikiem generała „Nila” złożono wieńce, odśpiewano hymn i zmówiono modlitwę w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, grup rekonstruktorskich oraz uczniów szkół mundurowych. Wcześniej odbyła się msza święta w położonym obok Sanktuarium świętego Ojca Pio. Po uroczystościach część osób wzięła udział w przemarszu przez Most łazienkowski w kierunku dawnego mokotowskiego aresztu przy ul. Rakowieckiej, gdzie stracono generała. Obecnie to gmach Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Współorganizatorka marszu, Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska z Fundacji Walczącym o Niepodległość powiedziała, że postać generała „Nila” może być wzorem dla kolejnych pokoleń, a wierność wartościom i męczeństwo są ważne, jeśli pielęgnowana będzie pamięć o nich.


"Bo sens jest tylko wtedy, jeżeli kolejne pokolenia mogą to dalej nieść w swoich sercach. Rozumieć, że praca dla innych, szlachetność, wytrwałość, obowiązkowość, są cechami, które chcą w sobie budować" - mówiła Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych dodała, że dzisiejsze uroczystości upamiętniające generała „Nila” są jednocześnie początkiem tegorocznych obchodów i wydarzeń związanych z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Rozpoczynają się od rocznicy śmierci Augista Emila Fieldofra, a zakończą 7 marca upamiętnieniem Hieronima Dekutowskiego "Zapory".


Około 15.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych pod tablicą poświęconą generałowi „Nilowi” uczestnicy uroczystości i marszu zapalą znicze. Ostatnim punktem uroczystości o 16.00 będzie pokaz filmu biograficznego z 2009 roku „Generał Nil”, wyreżyserowanego przez Ryszarda Bugajskiego. Po filmie zaplanowano dyskusję w ramach cyklu „Stopklatka Historii” w świetlicy muzeum. Kompletny program tegorocznych obchodów i wydarzeń związanych Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” dostępny jest na stronie internetowej muzeum: muzeumrakowiecka37.pl, a także Instytutu Pamięci Narodowej.

Źródło:
TVP3 Warszawa, IAR