Zanieczyszczone powietrze zagraża dzieciom w Wawrze. Mieszkańcy alarmują

dad 2025-04-01  |  Wawer
UDOSTĘPNIJ:
Wideo (Fot.: TVP3 Warszawa)
W warszawskim Wawrze, tuż przy Szkole Podstawowej nr 128 przy ulicy Kadetów, mieszkańcy alarmują o niepokojąco wysokich stężeniach tlenków azotu, które poważnie zagrażają zdrowiu dzieci. Sprawa została poruszona w programie "Reagujemy" na antenie TVP3 Warszawa.

bcc527174044470dafc1bfeba8387991.jpg

Wspólny bilet ZTM-KM-WKD został przedłużony. Pojedziemy na nim do 2028 roku

Szczególnie niepokojące są godziny poranne i popołudniowe, kiedy rodzice przywożą dzieci samochodami, co znacznie zwiększa emisję zanieczyszczeń. Raport Europejskiego Centrum Czystego Powietrza, powstały dwa lata temu, pokazał dramatyczny wzrost tych substancji, jednak, jak wskazuje Kamila Kadzidłowska z inicjatywy Rodzice dla Klimatu, do dziś jego zalecenia nie zostały wdrożone przez władze dzielnicy. – Jest o wiele gorzej, a dzielnica nic nie zrobiła – podkreśla aktywistka.

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego dodaje, że badania jasno pokazują przekroczenia dopuszczalnych norm niemal w całej Warszawie, ale szczególnie dramatycznie sytuacja wygląda przy szkołach. Z kolei radna dzielnicy, Olga Pasierbska, wskazuje na problematyczne inwestycje, takie jak otwarcie dyskontu w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły, które zamiast poprawiać sytuację, jeszcze bardziej pogorszyły jakość powietrza i zwiększyły ruch samochodowy. Zwraca uwagę także na brak zieleni ochronnej, która została wycięta na rzecz nowych inwestycji.

f30a996f9e5d46449b083fb78187d005.PNG

Problematyczny paczkomat "niespodzianka" na Ursynowie. Jest szansa na kompromis?

W programie mieszkańcy przedstawili konkretne propozycje rozwiązań: wdrożenie zaleceń z raportu, tworzenie szkolnych ulic, rozwój transportu publicznego i infrastruktury rowerowej oraz ochronę istniejącej zieleni i tworzenie zielonych stref buforowych. Wielu podkreśla również konieczność edukacji zdrowotnej urzędników podejmujących decyzje przestrzenne.


Czy dzielnica w końcu wysłucha mieszkańców i zadba o zdrowie najmłodszych?

Źródło:
TVP3 Warszawa