Gromadzą wodę, karmią ptaki, chronią przed upałem. Będzie więcej zielonych przystanków

bm 2025-04-14  |  Warszawa
UDOSTĘPNIJ:
W Warszawie przybędzie zieleni / fot. UM Warszawa
W Warszawie przybędzie zieleni / fot. UM Warszawa
Pasażerowie komunikacji miejskiej w Warszawie będą mogli skorzystać z nowych wiat przystankowych. Zwiększy się także liczba przystanków z dachami obsadzonymi rozchodnikiem, który nie tylko pełni funkcje estetyczne, ale także pomaga oczyszczać powietrze.

978579b8f15b47f195d2d6db5ac88937.jpg

Gimnastyka dewelopera. Plac zabaw w bardzo nietypowym miejscu

Zarząd Transportu Miejskiego ustawi 17 wiat, dodatkowych 12 postawi Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, a 17 kolejnych - Tramwaje Warszawskie, w ramach swoich inwestycji i modernizacji. Najwięcej, bo aż 80 wiat z zielonymi dachami, postawi jednak miejska spółka Warexpo. Trwa właśnie wybór miejsc, w których pojawi się „dywan” z roślin.


Dywan z rozchodnika


Ale to nie wszystko. Na 42 istniejących wiatach też pojawią się zielone dachy z rosnącym rozchodnikiem (na każdym dachu będzie co najmniej 15 jego gatunków). Te rośliny doskonale sprawdzają się w warunkach miejskich, oczyszczają powietrze i są naturalnym zbiornikiem retencyjnym. Ponadto, pod zielonymi dachami w upalne dni jest chłodniej, co jest szczególnie ważne w sezonie letnim. Dodatkowo, na zielonych dachach z rozchodnika ptaki i owady mogą znaleźć pożywienie.


Na każdej z odnowionych wiat, a także na 17 z zielonymi dachami, które ZTM postawi w ramach oddzielnego zadania, pojawią się naklejki, dzięki którym szyby przystankowe będą widoczne dla ptaków.


Projekty z budżetu obywatelskiego


Warszawiacy polubili zielone wiaty przystankowe i rokrocznie w budżecie obywatelskim takie projekty wybierane są do realizacji. W ramach tegorocznej edycji pojawią się na Bemowie, w ramach projektu „By nie moknąć na bemowskich przystankach”. Staną na przystankach Księcia Bolesława 01, Siodlarska 02, WAT 03, Fort Blizne 04, Dywizjonu 303 05 i Dywizjonu 303 06. Inny bemowski projekt – „Wiaty przystankowe dla Bemowa” – zakłada ustawienie zadaszeń przy przystankach Nowe Bemowo 10, Batalionu Miotła 02 i Arkadyjska 02.


Kolejnych sześć wiat stanie po drugiej stronie Wisły, w Wawrze (w ramach projektu „Ekologiczne wiaty przystankowe w Wawrze cz. II”), przy przystankach Wiązana 02, Motylkowa 02, Gruszy 02, Zagórzańska 01, Celulozy 02 oraz Nadarzyńska 01. Dwie nowe wiaty zyska także Wilanów, na przystankach Syta 02 i Zaściankowa 01 (projekt „Wiaty przystankowe – zielona i ekologiczna przystań”).


Nowe, zielone dachy i szyby z oznaczeniami pojawią się na przystankach, ustawionych na Mokotowie, Ursynowie, Pradze-Północ, Ursusie i w Wilanowie. To projekty „Więcej zielonych przystanków dla Mokotowa!”, „Zielone przystanki w Ursusie”, „Łąki na przystankach”, „Zielone przystanki autobusowe na Pradze”.

Więcej zielonego


Swoją część wykonają też Tramwaje Warszawskie w ramach budowy trasy tramwajowej do Wilanowa oraz odnogi tej inwestycji na Stegnach i ulicy Rakowieckiej. W sumie będzie to 27 wiat. Dodatkowo tramwajarze ustawią dwie nowy wiaty na ulicy Słomińskiego, przy okazji modernizacji torowiska tramwajowego.


Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta postawi 12 wiat. Aż osiem z nich pojawi się na przebudowywanej ulicy Kąty Grodziskie na Białołęce, na odcinku między ulicami Berensona i Zdziarską. Nowe wiaty będą pasować do zazielenionej ulicy – w ramach tej inwestycji posadzono 84 drzewa, m.in. klony i jabłonie ozdobne oraz 400 krzewów kaliny i tawuły. Dwa kolejne zadaszenia na tej ulicy ustawi inwestor pobliskiego osiedla mieszkaniowego. Kolejne dwie wiaty SZRM ustawi również w ramach budowy wiaduktu nad torami na ulicy Chełmżyńskiej i kolejne dwie na skrzyżowaniu ulic Arkuszowej i Estrady.


Rośliny do miasta


Rozchodniki są roślinami idealnymi do „zamieszkania” w mieście. Dobrze tolerują nawet niekorzystne warunki klimatyczne – duże różnice temperatury powietrza, nasłonecznienie, zmienną wilgotność. Są praktycznie bezobsługowe – nie wymagają podlewania i nawożenia, długo wyglądają świeżo i estetycznie. Jednak największą zaletą rozchodnika są funkcje oczyszczania powietrza, chłodzenia i magazynowania wody. Dzięki zasadzeniu rozchodnika jedna wiata pochłania rocznie ponad 7 kg dwutlenku węgla i ogranicza zapylenie powietrza o 15 - 20 proc. W słoneczne dni taki „zielony dywan’ obniża temperaturę pod wiatą średnio o 3 - 5 stopni Celsjusza, a w czasie opadów magazynuje nawet do 150 litrów wody, co sprzyja retencji wody. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprzyja także owadom zapylającym.



Wiaty i tory tramwajowe


Rozchodnik coraz mocniej wrasta w krajobraz Warszawy. Po raz pierwszy na dachu wiaty został wyłożony testowo w sierpniu 2020 roku – był to żoliborski przystanek Ks. Popiełuszki 05. Chodziło wówczas o sprawdzenie, jak rośliny zniosą adaptację w przestrzeni dużego miasta – wahania temperatury powietrza (od ujemnej w zimie do kilkudziesięciu stopni „na plusie” latem), deszcz, śnieg, ale też okresy suszy. Rozchodniki wytrzymały takie zjawiska atmosferyczne bardzo dobrze. Przesądziło to wyborze rozchodnika jako rośliny przystankowej i takich zielonych wiat jest już ponad 200.


Rozchodniki mogą rosnąć również na zielonych torowiskach, których każdego roku przybywa w stolicy. Zielonych torów jest już w Warszawie ok. 47 km i w tym roku przybędą kolejne odcinki.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Zmiany w rozkładzie jazdy. Tak będzie kursować komunikacja w Święta.

Źródło:
UM Warszawa